| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce se poate ameliora pofta exagerată de dulce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Oamenii care mananca dulce de obicei au o problema nerezolvata. Dar cel mai adesea problema e din viata personala s e legata de partener. Cad nu-i stabilitate, creierul cere dulce. Cand e stabilitate, nu simti nevoia sa mananci nimic dulce cu lunile

| Catrice a răspuns:

Fructe.

| StrongHeart a răspuns:

Daca iti place sa mananci dulciuri gen ciocolata etc. poti incerca fructe(strugurii sunt o alternativa buna ca e sezonul) si iaurtul cu fructe sau sa iti faci tu deserturile si pui o cantitate redusa de zahar si o faci dupa bunul plac.Sau daca mananci ciocolata de obicei poti sa mananci ciocolata neagra(are foarte multe calitati),poti sa bei ceai mai des(cu miere), poti mesteca guma si important e sa ai ambitie si sa nu te dai batuta.
Poti sa mananci un desert aici si acolo, dar sa nu devina obisnuinta zi de zi, sa fie ceva mai rar decat obisnuiesti acum.
Si eu incerc sa fac acelasi lucru si e o lupta continua sa te mentii sanatos si echilibrat, dar merita.Bafta!

| Celcestietot a răspuns:

Doar te abții, ce-i mare lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mananca ceva care te satura. (este foame)

| Dana2103 a răspuns:

Crom,zinc

| Florin9Florin9 a răspuns:

Cu bătaie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca pofta de dulce este de la diabet atunci medicul o sa i ti mareasca doza de insulină, ce varsta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

surprise

| Sofer a răspuns:

Mâncând ciocolata.

| Mosotti a răspuns:

Umbland la cauza care da pofta exagerata!

Cauzele pot fi, fie una din ele sau combinate:
1 - un eventual diabet sau inceput de diabet
2 - o depresie ascunsa
3- probleme emotionale si se mananca pe fond emotional in special dulce
4 - dereglare din nastere pe receptorii de serotonina 5HT2C care asa se manifesta, pofta de mancare mai sus, in special de dulciuri.

Punctul 4 e valabil doar daca toata viata a fost asa, daca nu, tauiem varianta asta.
Cea mai frecventa e varianta trei.

| Adry05 a răspuns:

înlocuiești cu dulce natural : fructe, miere și eventual și mese ceva mai copioase, bogate mai ales în proteină

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Este pofta sau nevoie de dulce? Dacă este "nevoie" să nu cumva sa ai diabetwinking

| Freya1 a răspuns:

Asta in general functioneaza psihic.Trebuie să ai tăria sa nu mai mănânci dulce, dar daca pofta asta e exagerată trebuie sa consulți un medic.

| Onisim10 a răspuns:

Poate cu fructe dulci, eu nu am problema asta, ce e de mâncare mănânc, fără pretenții.

| BecSpart a răspuns:

În caz că ești la dieta si vrei neapărat ceva dulce, baga un fruct.