| fugi5555 a întrebat:

Cu ce trec simptomele de depersonalizare și derealizare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IonutPopa a răspuns:

Numai cu tratament medical (psihiatric) corespunzator si psihoterapie! Astfel de simptome sunt atribuite unor patologi de ordin psihiatric ce sunt atribuite unor boli organice precum de exemplu: schizofrenia sau unor tulburari de personalitate de exemplu: sindromul bordeline! Este important ca in caz de "suspiciune" sa se efectueze un consult medical care sa determine cauza simptomatologiei prezente a pacientului. Daca se deduce ca simptomatologia este atribuita uneia dintre patologiile de ordin psihiatric aceasta trebuie tratata corespunzator si monitorizata, aceasta NICIODATA nu trecand de la sine! Sper ca ti-am fost de ajutor si sper sa gasesti cea mai buna solutie pentru problema ta!

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cu medicamente de la psihiatru, antidepresive, anxiolitice și neuroleptice, depinde de ce considera psihiatrul că ar fi bun pentru tine.

| Donsavas a răspuns:

Cu psihoterapie si farmacoterapie psihiatrica in combinatie.

Răspuns utilizator avertizat