| AvalohAlyn a întrebat:

Cum adică aceasta bratara smart măsoară HRV-ul și indicele de dispersie Lorentz?

Ce indica astea și ce sunt mai exact?

Bratara asta mi se pare uimitoare la câte face/măsoară pentru sanatatea inimii.

https://vreauchestii.ro/......-derivatii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cartedecitit a răspuns:

Hrv hearth rate variability, variabilitatea ritmului cardiac,
https://www.youtube.com/watch?v=5GihhMCPucg
daca vrei sa stii care e traba cu acel indice, aici e mai mult pe statistica,
daca nu prea intelegi ce spune din cauza vocii, poti incerca asta: https://www.youtube.com/watch?v=MpmbKX2OUbA e importanta si acea variabilitate, medicii pun un holter ekg, ca sa stim daca apar aritmii, adica ekg pe 24 ore, nu exista numai ekg din ala scurt pe loc, ekg ul pe 24 ore e foarte lung:((( o fac cand suspicioneaza anumite boli
La varsta ta nu prea o sa vezi nimic, cei mai multi cu aritmii sunt cam la 60 de ani, rar apar tineri care sa aiba o aritmie, dar nu imposibil.

| AvalohAlyn explică (pentru cartedecitit):

Bratara câteodată îmi arata o aritmie sinusala.Sa fie de la faptul ca iau medicamente beta blocante precum Betalok Zok si Prestarium pentru puls si tensiune putin crescuta si palpitatii de la anxietate.

1 răspuns: