Abh
| Abh a întrebat:

Cum alungi astenia de primavara? Stiati ca, netratata, astenia duce la depresie si alte complicatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cornculapte a răspuns:

Chiar nu stiam asta. Nici nu stiam exact ce e astenia de primavara. Auzisem de ea, dar nu credeam ca e ceva serios. Asa se explica de ce mi-e atat de somn in ultima vreme.
Cred ca o sa incep sa mananc mai multe fructe si legume, sa ies mai mult in parc cu prietenii si mai putin la cafenea.

5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Noi am tratat-o babeste, cu bors de sfecla (l-am facut in oala de pamant timp de cateva saptamani si am baut zilnic):
1 kg sfecla rosie taiata bucati, o legatura de patrunjel, o legatura marar, o legatura leustean, o capatana de usturoi, o lingurita de drojdie sau o mana de malai.
Deasupra lor se toarna apa si se lasa la macerat la temperatura camerei.
Cand lichidul este gata acrit, se strecoara si se reumple borcanul cu apa. Borsul care rezulta a doua oara este mai slab. Din prima strecurare se beau cate doua pahare/zi, iar din a doua, cate 4 pahare/zi.

| cretzufinish a răspuns:

De obicei o lasam sa treaca pentru ca pe langa astenie ma mai confrunt si cu alergii. Incerc sa fac miscare cat mai multa.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Prin plimbari mai dese in parc, mancat mai sanatos si odihna.

| Floreenofficial a răspuns:

NU, nu stiam! Cred ca poti alunga astenia numai cu multe ganduri pozitive si frumoase! Si cel mai important sa nu te sperii! Pentru mine nu exista asa ceva! Nicio astenie de primavara. Dupa o iarna lunga si urata primavara e cel mai frumos lucru care se putea intampla!:X Stai, ca urmeaza vara! Si apoi incepe astenia...toamna scoala...at wits' end, sa vezi atunci astenie at wits' end!

| kanajambe a răspuns:

Sa apelezi la prieteniii apropiati.Astenia de primavara e ceva trecator, daca ai o companie buna in care te simti bine trece neobservata! in schimb, daca esti intr-un mediu plictisitor faci cunostinta cu eabig grin