| LeonardRoller a întrebat:

Cum arata degetul mare de la picior cand e rupt?
Ca m-am lovit la el ieri si e vanat si un pic umflat...
Si daca e rupt ce o sa trebuiasca sa fac, in afara de a merge la spital?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Daca e rupt trebuie sa mergi, sa til bage in ghips. Daca e rupt te doare cand il misti si se infla +se invanatateste.
M-ai exact mergi la spital ei te vor trimite la radiografie si o sa-ti faca o radiografie la deget.Bafta.Sper ca te-am ajutatbig grin.

| LeonardRoller explică (pentru Sucigan_Razvan_1999):

Ma doare cand apas foarte incet pe el, daca apas mai tare nu mai zic laughing tot rupt e nu?

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns (pentru LeonardRoller):

DAca s-a umfiat ecessiv da trebuie sa consulti un medic, daca nu apesi nu te doare? Si s-a invetetit? poate fi o contuzie :-d.Nu prea sunt specialist sau sa fie intors? Cum s-a intamplat a fost o lovitura tare sau usoara? P.S: a dat s-a ma documentez si uitate daca ai simptomele astea vorbeste cu parinti tai sau esti singur sa te duca la doctor:Semne si simptome ale unei tep rupt includ:
Durere
Umflătură
Decolorare
Atunci când pentru a vedea un medic
Consultati un medic daca durerea, umflarea și modificări de culoare continua pentru mai mult de câteva zile sau în cazul în care prejudiciul interfereaza cu capacitatea de a merge sau să poarte pantofi.
Cauzele tep spartă
În cele mai multe cazuri,, un deget de la picior rupt apare atunci când picătură ceva greu pe jos sau vă ciot. degetul împotriva a ceva tare.
Complicații ale tep spartă
Complicațiile pot include:
Infecție. În cazul în care pielea este rupt degetul în apropierea vătămată, vă sunt la risc mai mare de a dezvolta o infecție în oase.
Osteoartrita. Acest tip de uzură și lacrimă-a artritei este mult mai probabil să apară în articulații care au fost despărțiți.
Diagnosticul de deget de la picior rupt
In timpul examenului fizic, Medicul dumneavoastră va verifica pentru punctele de sensibilitate în degetele de la picioare. El sau ea va verifica, de asemenea, pielea în jurul valorii de prejudiciu pentru a vă asigura că este intact și că degetul se primesc în continuare fluxul de sange adecvat și semnalele nervoase.
Dacă medicul dumneavoastră suspectează că aveți un deget de la picior rupt, el sau ea va dispune, probabil, de raze X de piciorul luate dintr-o varietate de unghiuri.
Care este deget de la picior rupt?
Un deget de la picior rupt este un prejudiciu comuna, care cel mai adesea se produce atunci când te las ceva pe jos sau ciot degetul.
În cele mai multe cazuri,, un deget de la picior rupt poate fi imobilizat de inregistrari l la un deget de la picior vecine. Dar dacă fractura este severă - în special dacă este vorba de degetul mare - s-ar putea nevoie de o distributie sau chiar interventii chirurgicale pentru a se asigura că degetul rupt vindeca în mod corespunzător.
Degetele de la picioare rupte cele mai vindeca bine, de obicei, în termen de patru până la șase săptămâni. Mai puțin frecvent, în funcție de localizarea exactă și gravitatea prejudiciului, un deget de la picior rupt poate deveni infectate sau să fie mai vulnerabile la osteoartrita, în viitor,. Bafta.Insanatosire.big grinSper ca te-am ajutat.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să te vadă un ortoped, o radiografie osoasă!
Pa, pa.

| Alin_Danutzz_1999 a răspuns:

Pune ceva rece acolo si nu il misca o sa dureze pana se dezumfla...

| Derfuletz a răspuns:

Il rupi de tot.
Il pui intr-o cutiuta cu gheata si te duci la doctor ca sa ti-l coase la loc si sa te faca bine (ca pe T-Bag).
PS: daca nu faci asta ti-ar amputa piciorul si in cele din urma sigur mori.