| ReignForest a întrebat:

Cum arată un stil de viață sănătos, dar o alimentație sănătoasă? Ce ar trebui să mănânc și ce să evit? Cât sport să fac pe zi(eu fac 2 ore seara cu bicicleta fitness). Vreau să mă apuc să slăbesc(dau burta jos), dar nu prea pot.Rog seriozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apeleaza la un specialist nutritionist, antrenor perspnal. Nu te pacali singur ca o sa reusesti. Vei irosi mai multi bani si timp de unu singur daca nu stii ce faci.

S au scris zeci de carti care raspund la intrebarea ta. Nu e simplu de raspuns.

Cuvantul cheie este echilibrul.

| Trixt3r a răspuns:

In primul rand, sfatul meu este sa faci mult mai multa miscare prin casa, chiar si cand nu este motiv sau chef, incearca sa fi mult mai activ/a...fie ca stergi praful cand nu prea e nevoie sau alte lucruri similare. Apoi poti faci exercitii acasa (Genuflexiuni, flotari, abdomene...etc)

Cand este vorba de miscare, eu sugerez sa faci miscare afara, alearga sau cauta alte modalitati sa o faci in aer liber.
Bicicleta de fitness e mai mult pentru mentinere, nu iti face rau, te ajuta la cardio... dar de slabit eu nu prea cred.

Daca iti plac sporturile sau drumetiile, sunt foarte recomandate. Miscarea in aer liber face o diferenta enorma pentru sanatate.

| kGeorge a răspuns:

Taie din alimentatie zahărul, junk-food-urile, si prăjelile.
Fă sport si ai grija ca noaptea sa dormi de la 10(recomand eu) pana la vreo 6.30.
Du-te după la sală, la alergat etc
Mananca multe fructe si legume, antioxidanti si proteine, si la ore fixe, nu haotic, si dupa ora 8 nimic.
Deficitul caloric si somnul bun sunt singurele metode pentru a da burta jos, dar asta nu inseamnă că trebuie sa mananci putin, ci echilibrat, si mancaruri sanatoase ca branza, carnea, iar de baut apa, lapte, sau sucuri naturale(NU din magazin).
O sa fii socata de cate efecte negative te poti lovi daca pierzi noptile.
Nu consuma stimulenti precum cofeina, care sa iti pacaleasca creierul sa creada ca este odihnit, e numai pentru preworkout.

| Diana1306 a răspuns:

Buna! Cea mai buna prietena a mea a avut aceeasi problema de care suferiti si dumneavoastra. Orice diete incerca nu erau deloc folositoare. Dupa o perioada in care a incercat atatea diete s-a hotarat sa isi cumpere o bancuta pentru abdomen. Facand sport in fiecare zi a reusit sa scape de aspectul neplacut al burtii si se bucura de el atat ea cat si familia ei. Daca va ajuta eu va las site-ul de unde si-a comandat aceasta bancuta: https://www.gardianul.ro/fitness/banca-pliabila-pentru-abdomene-acasa/