| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa-mi albesc dintii cu niste plante naturiste? se poate? pentru ca nu as mai vrea sa folosesc ceva din comert, adica pasta de dintii! dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

De 2 ori pe saptamana foloseste bicarbonat de sodiu,sau cumpara tinctura de propolis si pe un pansament micut pui cateva picaturi si te freci pe dinti (intr-o saptamana se vad rezultatele),sau cu o felie de lamaie freci dintii dar dupa aceea vei avea o senzatie neplacuta,mai bine nu.
in rest, renunta la tigari, cafea si sa nu bei/mananci fierbinte.
bafta

| metalheart a răspuns:

Buna! planta naturista de albit dintii probabil e menta. nu am auzit de plante naturiste pentru albirea dintilor, insa e bun bicarbonatul, sarea.dar distrug smaltul si trebuie tot langa pasta de dinti folosite. cauta la un plafar pasta de dinti pentru albit...sigur vei gasi si sunt naturale. succes!

ps: daca a functionat da-mi si mie un msg privat ca as vrea si eu sa incerc...

| Pisicanazdravana a răspuns:

Eu nu fumez!

| Michelle13 a răspuns:

Poti incerca lamai sau mere. Daca le consumi regulat (desigur in limetele normei) pot da ceva rezultate, dar nu fff spectaculoase desigur.

| AneBbi a răspuns:

Plante ca sa iti inalbeasca dinti sincer nu am auzit niciodata dar iti pot recomanda un stilouas care chiar face minuni spun asta pentru ca chiar asa e l'am incercat si eu si sunt foarte multumita de el si nu e scump se numeste White Smile Pen nah eu il am de 3 luni si atunci am dat 45 de euro/poate ti se pare mult dar isi merita bani. Sper ca te'am ajutat cu ceva daca nu iti convine poti asculta celelalte pareri de la utilizatori TPUbig grin

| amor a răspuns:

Pai incearca astasickTratament cu infuzie de menta. Peste 4-5 frunze de menta (izma) se toarna 100 ml de apa fierbinte (imediat dupa ce a clocotit) si se acopera vasul respectiv cu un capac cat mai etans. Se lasa jumatate de ora dupa care respectiva solutie se va folosi dupa spalarea pe dinti, clatindu-se gura de trei ori pe zi dupa fiecare masa.

- Bicarbonatul de sodiu. Se recomanda ca seara, inainte de culcare, dupa ce v-ati periat deja dintii ca de obicei, cu pasta de dinti si i-ati clatit, sa ii periati mai apoi timp de 3-5 minute cu bicarbonat de sodiu. Clatiti apoi bine gura cu apa din abundenta.

- Clatire cu zeama de lamaie. Se stoarce o lamaie peste care se adauga o cantitate egala de apa.

- Decoct de busuioc. Intr-o cana de apa rece (200ml) se pun 2 lingurite de frunze uscate de busuioc si se lasa la macerat 10 minute, apoi se pune pe foc si se da un clocot, se lasa acoperit 15 minute. Se clateste gura dupa fiecare spalare pe dinti.

- Consumul de mere. Consumati cateva mere verzi pe zi, ajuta la curatarea si albirea dintilor