| Loredana123 a întrebat:

Cum as putea sa nu mai mananc atatea dulciuri? Adica cum as putea sa evit sa mananc in totalitaea dulciuri, fast food, produse de patiserie si alimente de la supermarket(gen pufuleti, biscuiti)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Buna. In general cand simti nevoia de dulce sau de sarat- corpul iti da semne ca are lipsa mare de nutrienti.
Lipsesc vitamine, lipsesc minerale.
Mananca fructe, mananca legume, mananca bine!
Bila, pancreasul, si ficatul au nevoie de nutrienti pentru a functiona corect.
In cazul in care nu ii dai toate acestea corpul sufera modificari. Isi incetineste metabolismul, si incepe sa de fel si fel de semnale (simti nevoiea de dulce, de sarat, de yumy yumy - chipsuri, biscuiti etc)
Sfatul meu este sa iei o cutie de multivitamine si sa iei cate una pe zi.
Sa mananci 3 mese pe zi. si sa maresti numarul de fructe si legume consumate
Si sa renunti la orice aliment ambalat si la mezeluri.
Daca vrei sa slabesti.e clar ca esti pe cel mai prost drum posibil.
Daca vrei cu adevarat sa slabesti, iti dau eu 10 reguli, perfecte care vor da rezultate 100%. Crede-ma ca vei ajunge sa mananci 2 mere si sa le pui pe tine, vei ajunge sa ai greturi, dureri de cap, si constipatii, circulatie proasta si sistem imunitar slabit. Ai grija. Nu-ti doresc.

2 răspunsuri:
| Hellp a răspuns:

Abţine-te puţin, vei deveni ca Oana Roman. În loc să cadă ea din pat, vei cădea tu laughing
Mănâncă fructe, şi alea-s dulci. Bea multă apă, în loc de biscuiţi şi alea, ia un iaurt cu fulgi de porumb. Ar fi bine să înlocuieşti chestiile artificiale cu puţin natural big grin

| Ciobotaru_Lucian_1990 a răspuns:

Totul tine de autocontrol. Trebuie sa iti impui faptul ca nu sunt bune. Spuneti asta in gand : Nu sunt bune! Nu sunt bune! Ele imi sunt dusmanul. Daca simti ca nu rezisti nu te duce la magazine iar daca te duci nu te uita la dulciuri. Sper ca te-am ajutat.