| qieiqpalz a întrebat:

Eu de vreo 3 luni numai pot manca :pufuleti,salam,chipsuri,fast food,dulciuri, pateu de fiecare data dupa ce le mananc mi-e foarte rau ..de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ai alergie la E-urile din acele mancaruri.

Nici eu nu mananc mezeluri care contin mai mult de 5 ingrediente sau alte mancaruri cu coloranti, inlocuitori, guma. arome, emulgatori etc.
Le las aceste "bunatati" celor care vor marfa ieftina si vor da banii inzeciti doctorilor, pe urma lor.

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Probabil nu ai mai mancat si ti-au iesit din rutina. Mai bine oricum, nu-s sanatoase deloc.

| Violleta2022 a răspuns:

Ficatul tau a devenit sensibil si nu mai accepta porcarii.
Ma si mir ca nu ai dureri de cap, odata cu starea de rau, ca sa fie "meniul" complet.

| anonimg a răspuns:

Probabil ai mancat prea multe incat corpul nu le mai accepta.
Renunta la ele pentru ca din toata lista descrisa de tine, nimic nu este sanatos.

| Donsavas a răspuns:

Salut! S ar putea sa ai helicobacter pylori si zaharul sa inrautateasca caci iti produce aciditate in exces si bacteria se poate manifesta. Corpul tau nu mai tolereaza alimentatia proasta si doreste sa elimine patogenul. Mergi la medic pentru un diagnostic corespunzator!

| qieiqpalz explică (pentru Donsavas):

E grav? eu sincer credeam ca sunt alergic la astea sau ca le-am mancat prea mult si deja corpul numai vrea sa le mananc.DAR ASA VA FII PENTRU TODEAUNA? eu la dulce nu am nimic pot manca chiar daca o fac rar.

| Donsavas a răspuns (pentru qieiqpalz):

Nu e grav. Te tratezi si ramai sanatos.

| Lioana a răspuns:

Toate sunt nesănătoase. E un avantaj pentru tine că nu le mai poți mânca.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Pentru ca fierea ta nu iti mi permite tot felul de prajeli, semipreparate si preparate cu multe e-uri.

| aumih16 a răspuns:

In general ce contine e-uri nu e bun deloc! ca ingrasa!

| qieiqpalz explică (pentru aumih16):

Stiu ..si acum am fost la medic mi.a dat pirule pentru protectia stomacului si acum pot manca dar nu o voi face poate 1 data pe luna voi mai face o exceptie

| BuLaNNNeL a răspuns:

Foarte bine. Nu-s bune, nu le mai consuma.

| qieiqpalz explică:

Si asa va fi pentru todeauna? deci cu ficatul am problema nu? si oricum eu vreau sa slabesc si mi-e bine ca numai pot manca dar eram curios sa nu fie ceva grav

| Avaricum a răspuns:

Probabil ai deficit de bila, toate astea sunt mancaruri grase si greu de digerat, probabil ficatul produce prea putine saruri biliare ca sa le digere.

| axeel02 a răspuns:

Nici eu nu stiu! Eu am avut aceeasi problema de la cascavalul de casa afumat... am fost la medic si sunt perfect sanatos...

| unoarecareinbazadedate a răspuns:

Probabil ca organismul tau a inceput un "program" de aparare si nu le mai accepta, te sfatuiesc sa nu le mai mănânci.

| Schurrle2809 a răspuns:

Poate ai făcut vreo toxi infecție alimentara la un moment dat, și acum ți s-a luat.