| 알리나 a întrebat:

Cum as putea scapa de acnee cat mai rapid? var rog mult dau funda;/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Slavic a răspuns:

De când tot încerci sa gasesti lotiunea minune pentru a scapa de acnee, e foarte greu sa afli daca acel produs va da rezultatele dorite pentru tenul tau, înainte de a-l cumpara. si, cu atâtea produse cosmetice scumpe aflate pe piata, cum ai putea sti care e cel mai bun pentru tine?

Poti scapa de acnee foarte simplu, în numai trei zile, prin metode naturiste!

Bicarbonat de sodiu. Este deosebit de eficient în a-ti exfolia tenul, îndepartând celulele moarte si permitând porilor s[ respire. Aplica o lingurita de bicarbonat de sodiu pe o cârpa umeda si maseaza-ti usor fata cu ea. Apoi, clateste-te bine si usuca-ti fata cu un prosop moale.

Albusurile de ou. Sunt foarte bogate în proteine si pot fi folosite ca o masca vindecatoare pentru pielea ta. De asemenea, albusurile de oua sunt apreciate pentru ca pot absorbi grasimea de pe piele. Spargi un ou, separi galbenusul de albus si apoi bati cu o lingura albusul, pâna devine usor spumos si îl aplici pe fata. Dupa un sfert de ora, te clatesti bine cu apa calduta si asta e tot.

Ulei de arbore de ceai. Îl gasesti în orice farmacie. Folosestel cu încredere, iti va îndeparta toate bacteriile de pe piele.

Faina de ovaz. Aceasta este foarte buna pentru a absorbi grasimile eliminate prin porii tai. Amesteca faina cu un pic de apa, pâna devine o coca moale, si apoi pune-ti-o pe fata, ca o masca, pe care o îndepartezi dupa 10 minute cu apa calduta. Daca repeti acest procedeu timp de trei zile, vei avea o piele fina si lipsita de cosuri.

Aloe Vera. Aceasta planta este extrem de apreciata pentru virtutile sale terapeutice: pe lânga altele, previne cicatricile si petele de la acnee. Iei o frunza de Aloe Vera si iti masezi fata cu gelul pe care îl lasa. Dupa un sfert de ora, timp în care gelul de Aloe Vera iti penetreaza porii, ti-i curata si iti hidrateaza pielea, poti merge sa te speli cu apa calduta.

11 răspunsuri:
| doctoru a răspuns:

Cati ani ai? daca ai intre 12 -20 atunci e varsta...nu prea ai ce sa faci... daca ai peste 20 ani, at spala fata cu ceai de musetel si foloseste creme exfoliante seara. sunt fff multe moduri de a le trata.

| Romancutza a răspuns:

In primul rand nu este o boala infectioasa. Acneea se datoreaza interactiunii dintre bacteriile saprofite normale si o piele anormal de grasa. Practic, prin secretia crescuta de sebum se blocheaza canalul de excretie pilosebaceu si apar punctele negre. Prin colonizarea foliculului de par de catre bacteria numita Propionibacterium Acnes se produce inflamatia si apar cosuri purulente si noduli rosii. Leziunile se localizeaza pe fata, pe tegumentele trunchiului, mai ales pe spate, dar si la nivelul pielii capului.

Tratamente naturiste pentru acnee, iritatii si cosuri
Tenul gras, in special, este predispus la acnee si iritatii. Acneea este o afectiune a pielii, care se manifesta prin mici abcese, pustule, care apar pe fata si uneori si pe torace, mai ales la varsta adolescentei. Pentru tratarea acneei, trebuie sa urmam o dieta care sa ajute la eliminarea toxinelor din organism. Dieta va consta in: sucuri proaspete de morcovi, telina, sfecla rosie si rosii, peste alb, piept de pui sau curcan, fara piele, fiert sau la gratar. Din alimentatie se vor elimina dulciurile concentrate, cafeaua, alcoolul, tutunul, sarea iodata, alimentele bogate in grasimi si bauturi acidulate. De asemenea, se vor folosi cat mai putine farduri. Uneori, chiar si pilulele contraceptive pot fi cauza aparitiei acneei.

Cafeaua se va inlocui cu infuzie de cicoare. Se pun doua lingurite de planta uscata la o cana de apa clocotita, se lasa 30 de secunde, apoi se strecoara si se bea cu inghitituri mici.

Totodata, si o simpla cura cu gel de Aloe Vera stabilizat este foarte benefica pentru detoxifierea organismului. Pe langa o dieta corespunzatoare, trebuie sa ne impunem si o igiena riguroasa:
Se schimba zilnic prosopul de fata sau se folosesc prosoape de hartie de unica folosinta.
Se spala tenul, dimineata si seara cu sapun cu sulf.
Infuzie de trei frati patati, 2-3 cani pe zi. Se pune o lingurita de planta maruntita la o cana de apa clocotita. Se acopera vasul si se lasa circa 10 minute.
Comprese cu tinctura de galbenele. Se pun 10 ml de tinctura de galbenele in 100 ml apa fiarta si racita, se inmoaie compresele si se aplica pe zonele afectate.
Comprese cu infuzie din radacina de brusture. Se pune o lingura maruntita de brusture la 200 de ml apa clocotita, se acopera vasul si se lasa sa stea 15 minute. Se inmoaie cateva comprese sterile in infuzie si se aplica pe zonele afectate.
Se sterge pielea cu un tampon de vata imbibat in infuzie de busuioc. Se pun 2-3 lingurite de planta maruntita la o cana de apa fierbinte. Se acopera, se lasa 5-10 minute, se strecoara si se foloseste infuzia calda.
Comprese cu infuzie de musetel sau se vor folosi pliculetele din care s-a preparat infuzia.
Se tamponeaza cosurile aparute, cu ulei de arbore de ceai sau ulei de cimbru de doua ori pe zi.
Se beau 2-3 cani pe zi de infuzie de galbenele si trei frati patati in cantitati egale. Se pune o lingurita de amestec de plante la o cana de apa clocotita, se acopera bine vasul in care acestea au fiert si se lasa sa stea circa 10 minute. Se strecoara si se bea infuzia neindulcita.
Se sterge fata cu un tampon de vata imbibat in suc de varza alba sau se pun cataplasme cu frunze oparite sau inmuiate cu facaletul ori cu ciocanul de snitele.
Masca cu papaya si smantana. Amestecati bine doua linguri de smantana dulce si doua linguri cu pulpa zdrobita de papaya, pana obtineti o pasta omogena, apoi o intindeti pe piele. Dupa 30 de minute se spala pielea cu apa calda. Stropiti tenul cu apa rece, stergeti prin tamponare si ungeti cu alifie de galbenele sau cu propolis.
Se sterge pielea afectata cu suc de struguri. Se storc cateva boabe, se inmoaie un tampon de vata in suc si se sterge pielea. Se lasa sa se zvante, apoi se clateste fata cu apa calduta in care s-a adaugat putin bicarbonat de sodiu.
Se beau 2-3 cani pe zi cu infuzie de musetel. Infuzia se bea neindulcita.
Se aplica felii de rosii proaspete pe zonele afectate. Dupa 30 de minute se clateste pielea cu apa calda.
Comprese cu infuzie din conuri de hamei. Se pune o lingura de conuri de hamei la 100 ml apa clocotita, se acopera vasul, se lasa 15 minute, apoi se inmoaie cateva comprese sterile si se aplica pe zonele afectate.
Masca cu drojdie proaspata, miere si tarate de grau sau faina de orez. Diluati un bob de drojdie in putina apa fiarta si racita, adaugati mierea si tarate sau faina pana obtineti o pasta omogena. Intindeti pe piele, iar dupa 30 de minute se indeparteaza cu apa calduta. Stropiti fata cu apa rece, stergeti prin tamponare si aplicati un unguent cu galbenele sau propolis.

| Boniboon a răspuns:

Eu foloseam o lotiune antiacneica cu exctract de busuioc.
Ma dadeam cu aia dimineata si seara, iar dupa 2-3 zile imi treceau big grin
Cred ca sunt la fiecare farmacie.

| KLU a răspuns:

Fa o vizita la dermatolog. el va sti exact ce ai nevoie pentru tipul tau de ten.

daca nu vrei dermatolog poti sa incerci zynerit care iti va inlatura acneele, dar daca ai si puncte negre, nu le va afecta. pentru acelea trebuie sa iti iei de la farmacie, preferabil, niste sapunuri lichide sau vezi tu pentru curatarea tenului.

si sa nu uit, dupa cateva zile de zynerit, o sa ti se usuce tenul, nu prea mult, dar pentru ca esti fata cred ca o sa te deranjeze, asa ca sa iti iei si niste creme de hidratare ( sau cum s-or numi. nu le am prea mult cu astea ).
dar atentie, daca iti apar pete rosii, sa renunti repede la zynerit, pentru ca asta inseamna ca esti alergica, si presupun ca nu vrei sa ajungi mai rau.

| KLU a răspuns:

Aoleu, cat copy - paste pentru o funda laughing))) get a life

| daiana a răspuns:

Tenul gras, in special, este predispus la acnee si iritatii. Acneea este o afectiune a pielii, care se manifesta prin mici abcese, pustule, care apar pe fata si uneori si pe torace, mai ales la varsta adolescentei. Pentru tratarea acneei, trebuie sa urmam o dieta care sa ajute la eliminarea toxinelor din organism. Dieta va consta in: sucuri proaspete de morcovi, telina, sfecla rosie si rosii, peste alb, piept de pui sau curcan, fara piele, fiert sau la gratar. Din alimentatie se vor elimina dulciurile concentrate, cafeaua, alcoolul, tutunul, sarea iodata, alimentele bogate in grasimi si bauturi acidulate. De asemenea, se vor folosi cat mai putine farduri. Uneori, chiar si pilulele contraceptive pot fi cauza aparitiei acneei.

Cafeaua se va inlocui cu infuzie de cicoare. Se pun doua lingurite de planta uscata la o cana de apa clocotita, se lasa 30 de secunde, apoi se strecoara si se bea cu inghitituri mici.
Totodata, si o simpla cura cu gel de Aloe Vera stabilizat este foarte benefica pentru detoxifierea organismului. Pe langa o dieta corespunzatoare, trebuie sa ne impunem si o igiena riguroasa:

* Se schimba zilnic prosopul de fata sau se folosesc prosoape de hartie de unica folosinta.
* Se spala tenul, dimineata si seara cu sapun cu sulf.
* Infuzie de trei frati patati, 2-3 cani pe zi. Se pune o lingurita de planta maruntita la o cana de apa clocotita. Se acopera vasul si se lasa circa 10 minute.
* Comprese cu tinctura de galbenele. Se pun 10 ml de tinctura de galbenele in 100 ml apa fiarta si racita, se inmoaie compresele si se aplica pe zonele afectate.
* Comprese cu infuzie din radacina de brusture. Se pune o lingura maruntita de brusture la 200 de ml apa clocotita, se acopera vasul si se lasa sa stea 15 minute. Se inmoaie cateva comprese sterile in infuzie si se aplica pe zonele afectate.
* Se sterge pielea cu un tampon de vata imbibat in infuzie de busuioc. Se pun 2-3 lingurite de planta maruntita la o cana de apa fierbinte. Se acopera, se lasa 5-10 minute, se strecoara si se foloseste infuzia calda.
* Comprese cu infuzie de musetel sau se vor folosi pliculetele din care s-a preparat infuzia.
* Se tamponeaza cosurile aparute, cu ulei de arbore de ceai sau ulei de cimbru de doua ori pe zi.
* Se beau 2-3 cani pe zi de infuzie de galbenele si trei frati patati in cantitati egale. Se pune o lingurita de amestec de plante la o cana de apa clocotita, se acopera bine vasul in care acestea au fiert si se lasa sa stea circa 10 minute. Se strecoara si se bea infuzia neindulcita.
* Se sterge fata cu un tampon de vata imbibat in suc de varza alba sau se pun cataplasme cu frunze oparite sau inmuiate cu facaletul ori cu ciocanul de snitele.
* Masca cu papaya si smantana. Amestecati bine doua linguri de smantana dulce si doua linguri cu pulpa zdrobita de papaya, pana obtineti o pasta omogena, apoi o intindeti pe piele. Dupa 30 de minute se spala pielea cu apa calda. Stropiti tenul cu apa rece, stergeti prin tamponare si ungeti cu alifie de galbenele sau cu propolis.
* Se sterge pielea afectata cu suc de struguri. Se storc cateva boabe, se inmoaie un tampon de vata in suc si se sterge pielea. Se lasa sa se zvante, apoi se clateste fata cu apa calduta in care s-a adaugat putin bicarbonat de sodiu.
* Se beau 2-3 cani pe zi cu infuzie de musetel. Infuzia se bea neindulcita.
* Se aplica felii de rosii proaspete pe zonele afectate. Dupa 30 de minute se clateste pielea cu apa calda.
* Comprese cu infuzie din conuri de hamei. Se pune o lingura de conuri de hamei la 100 ml apa clocotita, se acopera vasul, se lasa 15 minute, apoi se inmoaie cateva comprese sterile si se aplica pe zonele afectate.
* Masca cu drojdie proaspata, miere si tarate de grau sau faina de orez. Diluati un bob de drojdie in putina apa fiarta si racita, adaugati mierea si tarate sau faina pana obtineti o pasta
omogena. Intindeti pe piele, iar dupa 30 de minute se indeparteaza cu apa calduta. Stropiti fata cu apa rece, stergeti prin tamponare si aplicati un unguent cu galbenele sau propolis.

Am mai gasit ceva :

Aplica pe fata o masca cu miere o data sau de doua ori pe saptamana. Mierea de albine are proprietati antibacteriene, astfel incat este excelenta pentru dezinfectarea si vindecarea petelor rosii minore. In plus, mai are o mare calitate: actioneaza cu delicatete asupra pielii sensibile.

Spala-te pe fata de doua ori pe zi cu sapun antiacneic. Este recomandat sa folosesti un sapun pe baza de sulf, special pentru tenul cu astfel de probleme. Momentele cele mai bune pentru spalatul pe fata sunt dimineata, imediat ce te-ai trezit, si apoi seara, chiar inainte de culcare.

Spala-te cu delicatete si nu agresa tenul - nu freca pielea si nu folosi scrub-ul, o carpa sau un burete aspru. Spalarea in exces a tenului va avea efectul contrar si nedorit asupra pielii - glandele sebacee vor fi stimulate sa produca si mai mult sebum, lucru care duce la accentuarea acneei.

Parul nu trebuie sa iti acopere fata. Daca ai parul lung, ai grija ca suvitele rebele sa nu iti acopere niciodata chipul, mai ales daca suferi de acnee. Aceasta deoarece parul contine si uleiuri, contribuind la mentinerea afectiunii si la aparitia altor puncte negre sau purulente.

Pentru ca parul sa se pastreze curat si pentru a impiedica ingrasarea acestuia, fapt care agraveaza problema ta de sanatate, exte indicat sa iti speli parul zilnic si, in special, dupa orele petrecute in sala de fitness. In cazul in care nu este posibil, trebuie sa repeti spalarea pe cap la cel putin 2-3 zile.

Incepe o cura de multi-vitamine puternice. Adesea, aparitia acneei este un semn al faptului ca ceva nu functioneaza bine in organism sau ca acesta are o anumita carenta de vitamine si minerale. Sanatatea pielii tale este strans legata si depinde de nutritie. Epiderma este un organ vital, pe care, de cele mai multe ori, il ignoram.

Daca organismul nu primeste nutritia adecvata si de care are nevoie, pielea reactioneaza prin mijloacele pe care le are la indemana. O modalitate obisnuita prin care tenul iti "spune" ca are nevoie de mai multa atentie din partea ta si de anumite elemente hranitoare este aceea de a produce sebum in exces, inchiderea porilor, precum si de a reduce abilitatea pielii de a se vindeca si de a lupta impotriva microbilor si a bacteriilor.

Din dieta nu trebuie sa iti lipseasca nici cromul. Acest mineral este bine cunoscut pentru proprietatile sale, fiind folosit in numeroase diete pentru slabire. De asemenea, este excelent pentru vindecarea infectiilor epidermei. Un supliment de crom luat o data pe zi va ajuta vindecarea rapida a cosurilor, prevenind "izbucnirile" ulterioare.

Consuma morcovi, pentru beta-caroten (vitamina A). Vitamina A intareste tesutul protector al pielii si previne acneea. Ajuta la reducerea producerii de sebum. Aceasta vitamina este esentiala pentru mentinerea si intarirea tesutului pielii si a membranelor mucoase. De asemenea, vitamina A este un antioxidant puternic, de care corpul tau are nevoie pentru eliminarea toxinelor. O deficienta de vitamina A poate duce la aparitia acneei.

Evita machiajul incarcat si, daca este posibil, renunta complet la el. Produsele de machiaj contribuie la inchiderea porilor, cauzand aparitia mai multor cosuri si puncte negre. Daca trebuie sau vrei neaparat sa porti machiaj, asigura-te ca produsele pe care le folosesti sunt pe baza de apa.

Bea zilnic 8 pahare cu apa. Consumul de apa este esential pentru pielea curata, precum si pentru mentinerea unei bune stari generale de sanatate. Apa este necesara pentru transportarea si eliminarea substantelor toxice din organism, existand astfel o legatura intre apa consumata si tenul tern, fara viata, culoare si "atacat" de cosuri.

Nu iti "stoarce" cosurile sau punctele negre si nu incerca sa le elimini prin agresarea tenului. Oricat de tentanta ar putea parea aceasta varianta, abtine-te sa storci, sa zgarii, sa freci sau sa iti atingi cosurile si punctele purulente. Oricare dintre aceste actiuni duce mai departe la producerea de sebum in exces.

In plus, o data cu stoarcerea mizeriei acumulate in pori, practic rupi membranele existente sub piele, ceea ce duce la patrunderea infectiei si a sebumului sub piele, in straturile profunde ale acesteia. Astfel, singurul rezultat pe care il obtii este aparitia mai multor cosuri.

Fata de perna trebuie spalata zilnic sau la fiecare cateva zile. In cazul in care acest lucru nu este posibil, asigura-te de inlocuirea frecventa a fetei de perna cu o alta curata. Aceasta deoarece, in timpul somnului, stai culcata pe fata de perna, care absoarbe uleiurile pielii tale. Astfel, in fiecare noapte, tenul tau se va incarca si murdari din cauza uleiurilor impregnate in tesatura, ceea ce agraveaza problema. Tocmai de aceea, este important sa iti mentii lenjeria de pat curata in permanenta.

Consuma alimente bogate in zinc. Zincul este un agent antibacterian si un element necesar pentru glandele producatoare de ulei si sebum ale pielii. O dieta din care zincul lipseste sau se afla in cantitati insuficiente poate duce la aparitia cosurilor.

1 l de ceai de urzici oparite se bea cu inghitituri mici, repartizat pe tot parcursul zilei. Tratamentul extern: se aplica pe fata uda otet de hrean care se lasa timp de 10 minute sa actioneze. Otetul se prepara astfel: hreanul ras se introduce in sticla si se acopera cu otet de vin, se lasa la macerat la soare timp de 10 zile. Hreanul ia din taria otetului, iar otetul ia din taria hreanului, astfel se formeaza o esenta de otet slab, pe care o poate suporta orice tip de ten.

10 zile cu sucuri de legume si fructe, o clisma dimineata cu infuzie de musetel, cura crudivora depurativa 5-7 zile pe luna, suc de orz verde 3x50 ml pe zi, timp de 10 zile, cura cu boabe de ienupar.

Se beau ceaiuri din salvie, fumarita, trei frati patati, tintaura, nuc, lemn dulce, fenicul, verbina de cimp, coada soricelului, urzica, schinduf, frunze de frasin. Se face infuzie, se beau 3 cani pe zi. Este indicata baia vitala, de 2 ori pe zi timp de 25 minute, baia de aburi pe cap si piept, o data pe zi timp de 15 minute, dusul scotian alternant, baia sudorifica de soare, timp de 15-20 minute.
Sper sa-ti fie de ajutor happy
Lectura placuta!

| vivi_5803 a răspuns:

Pentru toate tipurile de ten :masti de la farmacie cu argila.Foarte bune. daca ti se par bune da si tu o fundita, nu te oblig!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc Zynerit dar nu te aştepta la efecte imediate miraculoase. Îl folosesc de 1 săptămână şi nu mi-au trecut încă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost la dermatolog si mi-a dat Roaccutane, din cate am inteles e cel mai bun tratament doar ca e ft toxic pentru organism si trebuie sa faci analize lunar, o sa revin peste ceva timp cu vesti bune sper big grin!

| alexandra_6831 a răspuns:

Foloseste Zineryt, e o crema putin mai scumpa, dar e f. buna, foloseste-o timp de 3 luni si nu vei mai avea probleme.Sanatate multa.