| Cataa9 a întrebat:

Cum as putea scapa de fobia de inghitit pastile? Pur si simplu nu le pot inghiti..Inainte luam orice pastile,insa am avut un incident cu una cu care m-am inecat si acum nu mai pot lua niciuna. Pe unele le zdrobesc si le iau asa, insa unele nu se pot face asa.
Vreo solutie sa scap de fobia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o chestie asemanatoare, dar la mine mai intervine si senzatia de greata numai cand ma gandesc ca sunt pastile, cand imi e greata ma gandesc ca nu sunt pastile ci, inghit altceva, de exemplu imi inchipui ca inghit un bob de mazare laughing stiu ca e ciudat ce spun dar la mine functioneaza. Cateodata simt ca pur si simplu imi e frica sa le inghit, parca simt ca o sa imi ramana in gat sa ma voi ineca cu ele, atunci pur si simplu ma gandesc ca de fapt nu inghit nici o pastila, ci doar beau apa. Sau le mestec pur si simplu. Incearca si tu sa te autosugestionezi, iar cu timpul sunt sigura ca vei scapa de aceasta fobie ciudata.Succes!

3 răspunsuri:
| justitiarul a răspuns:

Doar cu ajutorul psihologului.

| QiCKaaTc a răspuns:

Le pui in apa si le bei foare repede..ca pe tuicalaughing

| ChiyoTheo a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat sa ma inec cu una, dar nu m-am mai gandit la asta si pur si simplu acum le inghit. Incearca fara frica pentru ca nu are ce sa ti se intample.