| AdiyAdriann a întrebat:

Luam cate 2 pastile de dulcolax pe sapt, timp de o luna si ceva,ca sa scap de constipatie. Poate afecta excesul? Cum as putea scapa definitiv de constipatie? Cu ceai verde,colonhelp? Astept raspunsuri,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Laura927 a răspuns:

Si eu am încercat Dulcolax si mi-a dat doar crampe si gaze.
Mai bine mergi la Plafar si cere o solutie laxativa pentru copii.
Este făcută din plante si nu afectează corpul cu nimic,plus ca nu ajungi sa faci un pupu apa,o sa ai un pupu normal.

Plus ca trebuie sa schimbi dieta pentru o perioada,mai multe iaurturi/supe,ceaiuri cu cat mai putine prajeli! Fara prea mulți derivati de pâine (gogoși,prăjituri,fornety, covrigi etc.)
Cel putin pentru câteva saptamâni si după poti reveni la o mancarea obisnuita tie.
Laxativul pentru copii este slab, poti lua o lingurița pe zi, este îndeajuns, cam 2 saptamâni.
Bafta!

| AdiyAdriann explică (pentru Laura927):

Multumesc. Cat timp ai luat dulcolax?

| Laura927 a răspuns (pentru AdiyAdriann):

Undeva la doua saptamâni fara succes si cu crampe si stări de greata.
Deci fatal!
Uite medicamentul este Lass-B si este pe baza de propolis ( nu are un gust rău sa stii)!
Incearca este foarte bun!

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ca orice medicament, e posibil sa dea dependenta si reactii adverse, asa ca ar fi bine sa mai faci si pauzae..de ce nu incerci cu ceai de crusin? ori iti faci ceva analize si sa asculti parerea unui medic.
O zi frumoasa sa aihappy