| AvalohAlyn a întrebat:

Cum ați scăpat de anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand un psihoterapeut, multa lume nu face diferenta intre psihiatru si psihoterapeut, da ambii pot ajuta, dar depinde de cauza anxietatii.
Sau mai e posibilitatea de a merge la psihiatru si apoi la psihoterapeut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar daca ar trebui sa ti dau un sfat, trebuie sa te comporti ca si cum ai avea incredere:pieptul inainte, capul sus, si oricat e greu ar fi incearca sa te uiti in ochii persoanei cu care vorbesti, mainile pe langa corp, sau macar nu le apropia ca sa ti vina senzatia de a le strange,
Vorbeste ca si cum ai fi plin de incredere(modul in care vorbesti iti afecteaza si psihicul, modul in care te comporti face la fel), exerseaza vorbitul in oglinda sa para cat mai natural, si vorbeste cu persoane noi(fata in fata), si incerca tot ceea ce am spus, in special sa privesti, anxietatea nu va disparea pe loc, ci cu cat dai de mai multe evenimente de genul in care in loc sa te stresezi, tu procedezi in sens opus, vei avea mai multa incredere.
Pe deasupra trebuie sa te gandesti putin ca un campion, nu asa: o sa incerc sa trec, poate o sa pic, imi e frica de cat de greu va fi.
Gandeste te asa: O sa reusesc sa fac ceea ce imi propun, trebuie sa fac asta, daca acum am luat nota mica, data viitoare o sa fac maxim, oricat de greu ar fi, eu dau tot ce pot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand nu stii ce sa faci incearca sa te comporti ca sa scapi de anxietate gandeste te putin cam cum ai vrea sa arati(fara anxietate, cum te imaginezi), si aplica, o sa dureze mult timp pana ce prinzi incredere (depinde si de tine).Dar cred ca asta e inceputul

| GYO89 a răspuns:

E o întrebare foarte generala părerea mea, ar trebui să dai și tu mai multe detalii: când se întâmplă, în ce situații, cum se manifestă? ...etc.
Cel mai indicat ar fi sa mergi la un psihiatru daca e grav și îți afectează activitatea de zi cu zi.