| Aihao19 a întrebat:

Cum sa scap de anxietate? Voi cum ati scapat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Prin autosugestie. Tu dacă te gândești tot timpul ca ai o problema atunci nu o sa Reușești sa treci peste.

| Donsavas a răspuns:

Nu te mai gandesti la ea si lasi frica sa actioneze. Cand o reprimi,mai rau procedezi pentru ca te vulcanizezi. Frica este doar in capul tau. Drept dovada, nu o poti vedea in viata reala pentru ca nu exista. O simti caci stai sa te gandesti la scenarii care se pot intampla dar nu se intampla, de cele mai multe ori. Crezi ca se vor repeta experientele trecute, cand ele au ramas in trecut si lumea se schimba. Tu ramai blocat acolo pentru ca le pastrezi asupra ta inloc sa uiti de ele. Cum sa uiti? Pentru inceput, nu le mai da atentie gandurilor de anxietate. Ele vor disparea de la sine din mintea ta cand nu te astepti.

| BlackRose03 a răspuns:

N-am scăpat.
Cand am incercat am intrat direct in depresie,deci...
Totusi ai putea sa-ti spui ca nimeni nu te mânca, esti egal celorlalti si nu ai un motiv sa-ti fie frica sau sa te simti incomod, tu esti propriu-ti stăpân/prieten /dusman si decizi de ce anume ar trebui sa-ti fie teama, care e cauza si cum ajungi la o rezolvare.
Incearca sa mergi la un psiholog eventual.
Poate te va ajuta, dar si asta e o minciuna.

| Mieeez666 a răspuns:

N-am scapat, dar cand am sa o fac iti voi spune cum am facut.

| Sociopatul a răspuns:

Pe mine personal sportul m-a facut sa ma simt mai bine, ar trebui sa incerci sa vezi ce bine este.

| confiturix a răspuns:

Tine un jurnal (1)
Socializeaza (2)
Mentine-te ocupat (3). Daca nu reusesti foloseste ceva antistres
Poti lua vitamine si ceaiuri special pentru anxietate(4)
... Iarba matei (o cumperi de la veterinar si o fumezi sau mesteci

| confiturix a răspuns (pentru confiturix):

Sper ca voiai raspuns brut, nu consolare/ discurs inspirational.
PS: Daca faci o schimbare de decor in viata ta te poti schimba mai usor.

| labis a răspuns:

Armata iadului? ai scapat din camasa de forta?

| BlackRose03 a răspuns (pentru labis):

Ii un troll ce da acelasi raspuns la fiecare intrebare.

| Oltean_Petra_1991 a răspuns:

Nici eu nu am scăpat de ea și tare as vrea sa scap ca e foarte nasoala..Nu știu dacă vom scapa de ea vreodată..Eu am avut și tratament o am de 4 ani și și acum mai am temerile acelea de frica și panica