| diavolita39 a întrebat:

Cum avem grija de sanatatea noastra in anotimpul rece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

Imbraca-te adecvat inainte de a iesi din casa si, mai ales, imbraca-te cu mai multe straturi de haine, pentru a te putea adapta mai usor la conditiile atmosferice destul de schimbatoare.
Poarta incaltaminte izolanta si rezistenta la apa si ghetus, pentru a preveni hipotermia si degeraturile picioarelor
Bea foarte multe lichide, pentru ca organismul tau sa aiba parte de hidratarea optima in acest sezon. Cei 2 l de lichide pe zi trebuie consumati nu doar vara, ci si in timpul anotimpului rece, pentru a preveni deshidratarea cauzata de aerul uscat si incalzit din interiorul locuintelor
Consuma cat mai multe fructe si legume crude. Astfel, se remarca citricele, care au efecte benefice nu doar asupra intaririi sistemului imunitar, ci si pentru prevenirea imbatranirii premature sau a unor maladii grave, cum este cancerul. De asemenea, un catel de usturoi o data pe zi ajuta la intarirea organismului si la prevenirea afectiunilor respiratorii. O leguma ce contine cantitati insemnate de vitamina C, numita si vitamina imunitatii, este broccoli, aliment inzestrat cu proprietati antioxidante.
Consuma ceai verde, deoarece acesta este cunoscut pentru proprietatile sale antioxidante, foarte important este sa respecti orele de somn, deoarece lipsa somnului este principalul inamic al sistemului imunitarhappy

1 răspuns:
kratos
| kratos a răspuns:

Imbraca-te bine si mananca multe portocale, lamai si grapefruit.