Întrebare recomandată | LorenaAnca a întrebat:

Voi ce faceti in anotimpul rece ca sa va protejati de raceli?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Portocale cat cuprinde!
Spala-te pe maini cat poti de des!
. Mainile reprezinta cea mai expusa parte a corpului la germeni care produc imbolnaviri-virusuri, bacterii, paraziti.Incearca sa-ti amintesti tot timpul sa nu duci mainile nespalate la nas, gura, ochi pentru ca prin atingerea lor acesti germeni ajung in organism.Este bine sa previ decat sa tratezi.Ai grija de sanatatea ta!

| mona a răspuns:

Cat mai multa vintamina c, citrice si ceaiuri

| ChristinaO a răspuns:

Pai,pe mine iarna asta m-a tinut departe de raceli siropul de catina.Din cate stiu e tare bogat in vitamine si antioxidanti, si ajuta la cresterea imunitatii.Una peste alta, eu zic ca da rezultate bune happy

| Narcis2007 a răspuns:

Mananc usturoi si multa lamaie

| Azµre a răspuns:

Nu mă înfofolesc până în gât, înfofolirea este prima cauză a răcelii iarna! Cât mai lejer să nu-mi fie nici frig, nici cald.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beau ceaiul "Hapciu" de la fares. e cel mai bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Îmi întăresc imunitatea prin vitamine care le iau dintr-o alimentaţie sănătoasă bazată pe fructe, legume proaspete, mă îmbrac bine, mai gros şi uite aşa.
Te pup!

| PŞtefaniaP a răspuns:

Ma imbrac gros love struck

| Adelin89 a răspuns:

Eu nu stau in curent, vant nu bea apa rece si imbraca-te gros.In plus e primavara!winking

| Andreea2239 a răspuns:

Poi beau ceaiuri sau ma imbrac corespunzator..Cand vezi ca vei raci sa iei o pastila de nurofen forte raceala si gripa, te ajuta :* Ce mai fac? cam atat la mine functioneazahappy Aaaa si fa bai fierbinti happy

| Light2408 a răspuns:

Aici fara discutii, iubit/a)))
T-e incalzeste si nu mai racesti niciodata.
bft.)

| TheSniper a răspuns:

Dupa ce ai iesit la frig iti recomand sa faci o baie cat se poate de calda, sa iei o aspirina si sa te imbraci cat mai gros

| eleaveyou a răspuns:

Nu pune mana pe fata si spala-te pe maini. Frigul n-are nicio treaba, insa cand e frig ai tendinta sa te stergi la nas cu mâna.
Toate racelile sunt cauzate de virusuri.

| Dorinelll a răspuns:

Buna! Ceapa este un bun aliat impotriva racelii, desiunii zic ca iti miroase gura... ceaiul de musetel, usturoiul...

| Alexandra00007 a răspuns:

Mananc cat mai multe fructe (portocale, lamai etc.). Beau ceaiuri zilnic si vitamina C.

| Marinelapopescu a răspuns:

Cel mai bine ar fi să nu te îmbraci nici prea gros ca să transpiri, nici prea supțire, îmracăte cum ți-ar fi comod.

| Marinelapopescu a răspuns:

Cel mai bine ar fi să nu te îmbraci nici prea gros ca să transpiri, nici prea supțire, îmracăte cum ți-ar fi comod., mîncînd vitamine poate îți vei întări imunitetul.Baftă!