| criss_9056 a întrebat:

Cum capatam rezistenta in alergare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mysteryo_3033 a răspuns:

Pai daca vrei rezistenta la alergare ar trebui sa incepi sa alergi putin in jur de 400 m, apoi maresti distanta si o sa reusesti sa alergi din ce in ce mai mult(mentionez trebuie facut cel putin 1 data la 2 zile ex) mult noroc

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Antrenându-ne zilnic şi progresiv, o alimentaţie bogată în fibre, proteine, carbohidraţi: fructe şi legume proaspete, carne de pasăre slabă, lactate semidegresate, băuturi neacidulate, miere naturală de albine, cereale, etc.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Doar prin antrenamente sustinute, zilnice.

| Vizitiul a răspuns:

Exerseaza zilnic, pe parcurs o sa dobandesti rezistenta.

| gabriela a răspuns:

Prin alergare pe teren greu, rin padure, teren cu dificultate, apoi pe pista de alergare si reiei de la inceput. Foarte multa ambitie si alimentatie corecta, bazata pe legume, fructe proaspete, lichide, si tot e e sanatos la sportivi. Succes! Ti-a fost dat sfatul de un fost spotiv de performanta. Succes!

| Derye a răspuns:

ALERGI!

O data la 3 zile dai 1-2-3 km alergat usor! Maresti distanta si scurtezi timpul pe parcurs!
Eu dupa un an jumate, de alergat fiece saptamana cate 2-3 km + exercitii + fotbal, am luat o pauza de 6 luni, fara sa alerg deloc, abia daca am jucat putin fotbal, am dat prima oara cand am alergat 1 km in 2:41!

Trebuie sa alergi regulat si MEREU, daca stopezi o sa obosesti foarte usor! Eu acum obosesc daca dau un sprint de vreo 100 m, obosesc sunt mort!

Răspuns utilizator avertizat
| dienuk a răspuns:

Alergand. happy alergi treptat tongue. si o sa capeti. crede`ma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Run Forest, run! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand o alimentatie cat mai sanatoasa, o incalzite executata corect, ambitie si mult efort. Pentru a dobandi rezistenta, trebuie sa exersezi zilnic. Poti face gimnastica prin casa, pentru a te obisnui cu efortul.