| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca e privita epilepsia? Boala este vindecabila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Boala este arareori vindecabila. SE vindeca doar epilepsiile care se datoreaza unei cicatrici post-traumatice pe creier si tratamentul este indepartarea chirurgicala a cicatricii.
Din pacate, oamenii privesc cu teama epilepsia. Dar, cu regimul mentionat de Oliana, cu medicatia data de medic, un epileptic poate avea o viata normala, cu crize extrem de rare. Sigur, bolnavii de epilepsie nu pot fi soferi, nu pot lucra la inaltime sau cu aparate periculoase, dar in rest pot avea o viata buna.

20 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Parerea mea este ca se traieste destul de bine, ducand o viata linistita, fara stress. Depinde de felul epilepsiei, cat de grava este, cand de des se manifesta crizele epileptice. Nu poti sa conduci, sa faci munci grele fizic, sa stai mult in soare, sa lucrezi intr-un mediu stresant. Trebuie sa ai parte de intelegere, sa fii iubita si te vei simti mai bine. Tratamentul (carbamazephine si fenobarbital) este obligatoriu pentru tot restul vietii. Desi nu este vindecabila totusi se poate ameliora foarte mult cu ajutorul homeopatiei.

| lost.in.rain a răspuns:

Epilepsia este o boala rar vindecabila. Cei bolnavi de epilepsie sunt oarecum marginalizati de societate...insa ar trebui sa inteleaga ca nu alege nimeni sa fie bolnav de epilepsie sau de orice alta boala. Cu tratamentul prescris de medic, cu o viata linistita si lipsita de tentatia alcoolului si a tutunului, orice epileptic poate duce un trai normal. Si ei au nevoie de iubire, si ei au sentimente...

| vlad_8452 a răspuns:

Iată mărturia unei celebre fitoterapeute, Maria Treben:
„Cu ocazia unei prelegeri, a venit la mine un tânăr care avusese un accident de maşină groazcic, fractură dublă a bazei craniului; după vindecarea rănilor a început să aibă zilnic câteva crize de epilepsie; l-am sfătuit să-şi pună comprese cu bitter suedez în zona occipitală şi să bea zilnic 4 ceşti cu ceai de urzici în care să toarne 2 linguri de bitter suedez. În crizele grave de epilepsie e important ca pe lângă aplicarea externă a compreselor cu bitter suedez să se bea şi ceai de urzici. Câteva luni mai târziu, tânărul respectiv mi-a spus că scăpase definitiv de crizele de epilepsie." Autoarea aminteşte în cartea sa şi alte plante pe care înţelepciunea populară le recomandă în această boală, care de obicei se datorează unei lovituri puternice la cap. Cine citeşte mărturiile autoarei se convinge de eficacitatea acestor leacuri naturale. Sănătate maximă!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

in unele cazuri, da si de cele mai multe ori poate fi tinuta sub control cu tratament si printr-o viata normala dar fara excese. adica fara alcool, tigari, stres. de asemenea medicatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este infricosatoare nu stiu daca se vindeca dar cred ca nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Boala epilepsie este una grava, kinuitoare, suferind; ma refer la mama mea care e bolnava de la 16 ani iar acum are 41ani; nu stiu din ce cauza a aparut aceasta boala dar cu cit timpul a trecut boala ei sa invekit si a devenit mai grava; dar a fost pe la spitale, pe la babe, manastiri si nu a fost de nici un folos.Acum ea este sub ingrijirea medicilor dar tot nu e bine. Si acum nu mai stiu daca mai poate fi vindecata caci daca atunci nu sa putut face ceva acum nici atit dar eu nu pot sami perd speranta ca e totul e pierdut asaca ma adresez voua celor care intra pe aceasta rubrica si poate ma ajutati cun sfat oarecare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma numesc emi am aceasta boala de la23 de ani acum am 41 si as dori sa scap de aceasta boala nevindecabila dupa pararea mea nu beau dar in schimb fumez n-am mai facut nici o criza timp de 2 ani dar tin cu regularitate tratamentul cu taver si lamotrin poate imi spune cineva daca se transmite si fiului meu, mentionez ca boala nu este ereditara am facut-o pur si simplu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Epilepsia este o boala cronica a S. N. C care din pacate in marea majoritate a cazurilor este nevindecabila. Una din principalele conditii in epilepsie, ca boala sa nu se remita ar fi; prevenirea factorilor declansatori ai crizelor, factori care din pacate sunt foarte multi. Marea majoritate a bolnavilor nu reusesc din diverse motive sa treaca peste aceste bariere [cauzele declansatoare], fapt care-i pune in imposibilitatea de a se vindeca complet de aceasta boala. In prezent epilepsia este privita aproape la fel ca si in trecut cu toate ca medicina a evoluat foarte mult mai ales in ceea ce priveste medicatia. Se stie foarte bine ca una din principalele piedici in tratarea acestei boli este chiar societatea in care traim. Spun acest lucru pentru ca in prezent marea majoritate a bolnavilor sufera din cauza indiferentei cu care sunt priviti incepand de la medici si pana la cei chiar apropiati lor. Epilepsia ar fi o boala vindecabila, daca nu ar fi privita cu atata stigmatizare din partea noastra, a tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da epilepsia este o boala vindecabila:-)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am epilepsie de la 2 ani acum am 38 si cred ca o sa murim cu boala asta este nevindecabila

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu. Dar sunt sigura ca daca ai speranta si credinta poti invinge.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca faci tratament o perioada lunga dar ai posibilitatea si de a conduce adica scoala de soferi cu siguranta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Epilepsia este privita ca ceva monstruos din cauza lipsei de informatie. Da, se poate vindeca...Am aceasta boala de mic, la 17 ani a debutat grand mall, la 30 s-a oprint iar pana acum la 36 de ani am mai avut doar 3 crize minore

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt epileptic grand mall de la 2 ani si am 24. Niciodat nu am intalnit om sa imi poata confirma cu detalii stiintifice ca se poate vindeca. Fiind o boala ce nu o poti prevedea nu se poate vindeca decat tinuta in frau cu tratament strict. Sa ne ajute Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietena mea este bolnava de epilepsie si se simte oarecum diferita de alti oameni, chiar nu inteleg de ce oamenii sunt asa de rai cu persoanele care chiar au probleme...totusi suntem cu totii oameni nu exista nicio discriminare pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma numesc Marian, am epilepsie de la 6 ani si varsta 46.Am reusit sa-mi fac o strategie, 80%, autosupraveghere preventiva, simt si rezist 3-4 minute spasmurilor inceputului de criza, pot sa anunt prin semne si strigate(mmmmmm, aoloooo), ma asez sau ma intind pe ceva, apoi se taie filmul...dorm...ma trezesc cu dureri de cap si febra musculara dupa 2-3 ore, parca asi fi facut antrenament fizic prima data si ff. mult.Deci,nu se poate vindeca, decat cu multa vointa s-o poti pacali prin perceperea inceputului de criza sa-ti iei masurile, prezentate mai sus.Multumesc anticipat celor care citesc aceste randuri cu umilul lor inteles.

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Epilepsie.

http://www.topmedica.ro/blog/category/epilepsie/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

| llujd a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, am citit in mai multe referate despre epilepsie, si se deosebeste de celelalte boli printr-un lucru foarte ingrozitor.de asta se tem oamenii de suferinzii de epilepsie.acel impuls Cain.eu sunt bipolar si se regasesc cateva lucruri in comun pe tabloul simptomelor bolii cu ale epilepsiei.dar acel instinct Cain iti da fiori cateodata si te faci sa stai la o distanta apreciabila de un suferind de ep.mai ciudat si probabil pentru o parte din cititori de neinteles e ca m-am indragostit de o fata suferinda de ep.lucrul asta m-a facut sa studiez mai mult despre asta.si nu inteleg ce diferenta e intre ep.provocata de o trauma si cea genuina, care pana la urma se declanseaza, deci nu e din nastere propruzisa.cam asteas putinele semne de intrebare pe care le am

| Adrian_Tomoiaga_1991 a răspuns:

E rar vindecabila dar fara acool, tutun stres si urmind prescripstile medicului cred ca se poate trai normal fara sa se stie ca exista boala si f rar cazuri de crize...

| ducesa185 a răspuns:

nu prea e boala vindecabila numai daca Dumnezeu face vreo minune dar sunt cazuri care sau tratat de aceasta boala...eu ti-as spune sa nu spui tuturor despre ea