| Marisol_Mariana_1996 a întrebat:

Buna am si eu o întrbare în legătura cu epilepsia boala cronica de care am citit...ce legătura are menstruatia cu epilepsia? de ce suntem afectate si cum se manifesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Menstruatia si epilepsia nu au nici o legatura una cu cealalta!

Menstruatia este un fenomen fiziologic perfect normal si sanatos, la toate femeile, incepand de la pubertate si pana la 50 de ani, cand apare menopauza si ciclul dispare.
aici poti citi despre menstruatie:
https://www.libresse.ro/menstruatia-mea/totul-despre-menstruatie/

Epilepsia este o boala cronica neurologica, pe care o faci sau o mostenesti de la parinti, si care se manifesta prin crize severe, involuntare si necontrolabile.
Convulsiile sunt singurul simptom vizibil al epilepsiei. Exista mai multe tipuri de convulsii, iar simptomele fiecarui tip in parte se manifesta diferit la diferite persoane. Convulsiile pot dura de la cateva secunde pana la cateva minute. Constienta poate fi pierduta sau mentinuta in timpul convulsiilor, depinzand de tipul de epilepsie. Unii bolnavi isi amintesc ce s-a intamplat in timpul convulsiilor, in timp ce altii nici nu realizeaza ca au facut convulsii.
http://www.sfatulmedicului.ro/......tament_310

| teamleader a răspuns:

Pentru a primi un sfat competent de la un doctor intra pe "Spitalul virtual de copii" unde medici te pot ajuta. Este o pagina Facebook.