| devine a întrebat:

Cum deosebim gripa porcina de gripa normala? Simptomele nu sunt iesite din comun sau foarte diferite, pentru gripa porcina...deci, cand este cazul sa ne alarmam?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Leea1234 a răspuns:

Eu locuiesc in spania...in orasul unde stau eu 70% din gripe sunt gripa A h1n1, dar nu imi este frica...
gripa porcina are aceleasi simtome ca o gripa normala... febra mai mare de 37, frisoane, tuse, dureri in gat!
dar de exemplu daca te duci la medic cu asemenea sintome ...asta nu inseamna ca ai gripa A...gripa A se depisteaza doar daca se fac niste analize speciale, asa la prima vedere nu sti daca este o gripa normala sau o gripa A!
nu trebuie sa te sperii foarte tare...si la o gripa normala daca bolnavul sufera si de alte afectiuni ii poate fi fatala...
tu nu incerca sa te tratezi acasa singura in cazul in care ai simptomele unei raceli, spala-te pe maini cat de des poti...incearca sa nu stai in preajma persoanelor racite...
eu saptamana trecuta am avut o gripa urata... febra 38, 5, frisoane, dureri in gat... dar nu a fost decat o gripa normala si cu paracetamol si amoxicilina a trecut...

8 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Niciodata nu trebuie sa ne alarmam. Cand apar simptomele doar luam masurile de precautie si tratamentul corespunzator.

| emy a răspuns:

In primul rand, nu e vorba de nici o gripa porcina.Au vorbit niste medici la televizor, care au spus ca s-au unit trei virusi(30% de la porci, 30%aviar si 40% virus uman), formand acest virus atat de puternic, numit H1N1.
Simptomele acestei boli sunt:tuse seaca, secretii nazale apoase, stare generala extrem de rea(te simti atat de rau, incat nu poti sa stai in picioare).
Trebuie sa evitam aglomeratiile, sa eviam sa ne mai sarutam, sa vorbim aproape unul de celalalt etc.Deci,cand avem simptomele mentionate mai sus, trebuie sa ne alarmam. Dar sa speram ca nu vor mai exista astfel de cazuri!

| cristinela a răspuns:

Cand ai toate simptomele(febra, tuse seaca, dureri musculare, curge nasul)te duci la medic si elte trimite mai departe.Numai cu analize se poate depista tipul de virus...

| death a răspuns:

Gripa normală există. Gripa porcină nu. Asta e diferenţa. În plus, gripa porcului aduce bani grei unora şi altora, în principiu oamenilor din cadrul companiilor farmaceutice. Gripa normală este incurabilă. Cum ar putea fi tratată o gripă şi mai afurisită? Virozele respiratorii trec numai de la sine. Medicamentele nu fac decât să amelioreze simptomele infecţiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca mai bagara pe piată un nou virus artificial nou nouț. Nu cred ca exista nici un fel de virus "h1n1", cand va fi dor de porci deschideți tv si va uitați in parlament...pentru ca le iau la rand:nebuna, gripa aviara, acum porcii...ar trebui sa urmeze pestele, ratiilor, etc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu faceti vaccinul in niciun caz! e mortal...contine nu stiu ce chestie care iti poate face cancer! nu faceti acest vaccin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu faceti vaccinul in niciun caz!e mortal...contine nu stiu ce chestie care iti poate face cancer!nu facetzi acest vaccin!

| MiSscaraMeLa a răspuns:

Gripa normala are aceleasi simtome ca si gripa porcina...se deosebeste doar daca o duci la laborator...si dai analiza de singe!