| anonim_4396 a întrebat:

Gripa porcina, este de 20 de ori mai slaba ca o gripa normala!
O gripa normala are ca mortalitate 1-2/1000, in timp ce gripa porcina, 0, 1/1000.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Taci ma, vrei sa nu le mai iasa la astia cifrele de afaceri pe vaccin si alte prostii?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, dar este mult mai contagioasa decat gripa normala, fiindca e un virus nou si organismul nostru nu are imunitate la el. Totusi, afirmatia ta este foarte valoroasa, cu adevarat nu e cazul sa intram in panica.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Gripa sezoniera are o rata de mortalitate de 2%. Gripa porcina are o mortalitate de 2%, in conditiile in care majoritatea cazurilor nu sunt declarate catre organizatia mondiala a sanatatii. Iar daca va uitati si la profilul deceselor, o sa vedeti ca nu gripa omoara (nici cea sezoniera, nici cea porcina) ci faptul ca pacientii aia aveau alte boli care s-au agravat dupa infectarea cu virusul gripal, incat au aparut complicatii severe.
Toata sperietura asta cu "apocalipsa dupa gripa porcina" e cauzata nu de cifre ci de sperietura cu SARS-ul de acum cativa ani, frica epidemiologilor ca s-ar putea ca virusul asta sa evolueze si sa fie mult mai periculos, si pe goana media dupa senzational.
Uite aici un link cu situatia reala a gripei porcine de la inceput pana acum, urmari-ti evolutia. Site-ul e obiectiv asa ca trebuie sa invatati sa cititi printre randuri. Din cate am inteles, insa, redactorii sunt destul de dornici sa explice, doar ca discutiile sunt pe mail si nu se publica.
http://jurnal.medicalnews.ro
Vaccinul antigripa AH1N1 e util prin prisma faptului ca exista tari unde acest virus are o pondere semnificativa.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Multumim pentru incurajare Criticulehappy
Sa dea Dumnezeu sa se inceteze cu prostiile asteastraight facePeste tot numai de gripa se vorbestewinkingSi nu e nimic adevarat happy

Janina
| Janina a răspuns:

Doamne ajuta... oameni dezghetati care nu casca gura ca idiotii la toate perlele si inventiile de la TV.
nu cred in gripa lor si cu atat mai putin in vaccinul lor!

| alecs871 a răspuns:

Corect, gripa afacerilor
-bani bagati in "teste" de a verifica ce fel de gripa e
-vaccinuri
-masti pentru protectie
-reclama prin mass-media
Sti ce, eu cred ca gripa asta face ceva rau, se inchid multe scoli si fel de fel de institutii, poate doar asa face rau, ca altfel nu vad cum ar avea cum.
JOS GRIPA

| alexutzu00791 a răspuns:

Ati auzit de injumatatirea populatie? Se fac eforturi sa se ajunga de la 6mili la 2, asta intr-o perioada de 30, 40 cat mai dureaza petrolul. Chestia cu gripa, face parte din acest plan.

| deejayra a răspuns:

Gripa porcina e doar un pretext de a scoate bani...nu am crezut in gripa asta de la inceput

| deejayra a răspuns:

Amibotea stai linistit ca epuizarea resurselor de petrol nu e un principal obiectiv...si la ora actuala petrolul s-ar putea inlocui cu forta mareelor, energia solara, energie pe cale eoliana, energia obtinuta in urma fuziunii... dar omul e lacom, nu se lasa pana nu va scoate ultimul ban pe petrol, neglijand faptul ca distruge planeta.

| yuli10 a răspuns:

Eu sunt de parere ca o astfel de comparatie nu isi are locul. gripa porcina e o boala nou aparuta si nu se poate compara cu o gripa atat de cunoscuta, despre care s-au facut nenumarate studii de-a lungul timpului.

| onofrei89 a răspuns:

Nu vå vaccinati!

| just|breathe a răspuns:

Multumim pentru incurajare.Adica pentru cei care isi fac griji.Pe mine nu ma streseaza acest subiect, ba mai mult nici nu ma intereseaza.Asa e cel mai bine.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu aveti de ce sa va speriati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai dreptate, eu azi am mers in pielea goala pe strada si ma frecam de femeile care tuseau sa iau virus gripal si nimic rolling eyes
Da lasa ca vreau sa experimentez si in bucuresti...asa ce fetelor fara grija eu vreau sa iau doar gripa de la voilaughingrolling on the floor