Întrebare recomandată | Aihao19 a întrebat:

Cum depasiti starile de anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Jorah a răspuns:

2mg xanax si intru intr-un nou univers. Crede-ma, nimic nu te scoate din anxietate cum o fac benzo-urile (but if you fvck with them, they will fvck with you so be careful)

| Clorox a răspuns:

Eu am invatat sa traiesc cu ele, dupa un timp te obisnuiesti.

| HazelEyes77 a răspuns:

Beau ceai de valeriana si tei, ascult muzica care ma relaxeaza caut sa ma odihnesc cat mai mult.

| Pool77 a răspuns:

Asa de mult am avut asa ceva ca sincer nu mai stiu ce e aia.

Fara batjocura, cum se manifesta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma depasesc ele pe mine :'(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascult muzica, mananc dulciuri, plang, tip, vorbesc cu cineva apropiat despre asta

| alexwahl a răspuns:

Te aflii intr-un mediu mai agitat? Ai examene?

| Nevroza a răspuns:

Te obisnuiesti la un moment dat cu starile, mai ales daca te depaseste anxietatea pe tine.

| KanameKuran a răspuns:

Guma de mestecat mentolata ( cea mai mentolata pe care o poti gasi) si mestec-o de parca viata ta ar depinde de ea.

| ionutborcea a răspuns:

Făcânduți o prietenă s-au vorbind cât mai mult cu prieteni pentru a uita s-au stai pe Youtube îți va trece

| gandurisiopinii a răspuns:

Încearcă să găsești problema care cauzează aceste stări și să o rezolvi. Succes!

| Luoar94 a răspuns:

Ajuta foarte mult sa iti ocupi timpul cu tot felul de activitati, sa iesi cat mai mult, sa ai prieteni cu care sa vorbesti, oricand simti nevoia, si oricand nu esti ok.

| Rampo a răspuns:

Buna!
Intrebarile premisa ar fi cat de puternice sunt starile astea si care sunt motivele pentru care apar?
Cred ca cea mai buna metoda este sa elimini sursa care iti creaza starile astea. Daca e o persoana, atunci rupe legatura sau incearca sa eviti contactul cat mai mult.
Daca e o situatie, aici e mai complicat sa raspund pentru ca depinde foarte mult de contextul in care te afli.
Solutii short term recomand: sa alergi (mai ales cand sunt foarte frustrata, suparata sau anxioasa alerg (mai si injur in timp ce alerg tongue)), plimba-te ascultand muzica (nu neaparata muzica relaxanta), citeste o carte. Dar cred ca cea mai buna solutie e sa vorbesti cu cineva despre asta (prieten, ruda, cineva in care ai incredere). Faptul ca-ti verbalizezi emotiile te va ajuta sa te descarci, sa-ti organizezi evenimentele in minte si sa gasesti posibile solutii. Persoana care te va asculta poate sa ti ofere o perspectiva diferita asupra situatiei tale, sa-ti ofere suport emotional (daca esti anxios/oasa o sa ai nevoie de asta) si poate un sfat.
Iti doresc numai bine. happy

| LN936 a răspuns:

Starile de anxietate apar foarte frecvent in viata fiecarui om din cauza a diferiti factori, consider ca aceste stari nu pot fi prevenite, dar depaşite prin diverse modalităti:
1plimbarile in aer liber, atunci cand mergi pe jos mult timp poti reflecta asupra a tot ce iti provoaca instabilitate, durere, tristete si te ajuta sa scapi de tot negativul acumulat intr-o anumita perioada din viata, un plus este ca miscarea ajuta bine organismului
2.a scrie pe foaie, tot ceea ce te framinta si te chinuie rau.
3.pare amuzant, dar mi-a zis cineva ca atunci cand te simti prost trebuie sa te duci intr-o padure si sa strigi cit de tare poti, pentru a elibera sufletul si creierul de sentimentele(emotiile) negative.
4.Trebuie sa vorbesti neaparat cu o persoana de incredere sa-i spui absolut tot ce te doare, pentru a nu te inchide in sine, este demonstrat ca daca destainui cuiva motivul din care te afli intr-o astfel de stare atunci te simti cu mult mai bine.

| MihaelaAnghel84 a răspuns:

Cand apar incearca sa le observi ca si cum ai fi la distanta de tine, ca si cum ai vedea anxietatea pe un ecran. Observa ce simti fara a te implica in starea respectiva.
Cum anxietatea este o stare de teama incearca sa identifici de ce anume de temi. Afirmatiile pozitive pot functiona in astfel de cazuri. Incearca doua dintre ele "Ma eliberez de aceasta stare de anxietate/teama" "Sunt in siguranta." Repeta-le de cat mai multe ori.

| Jorah a răspuns (pentru MihaelaAnghel84):

Anxietatea nu e in mod oblogatoriu generata de teama. Poti sa ai anxietate si acest sentiment sa fie absent in totalitate. De altfel, acel '' sunt in siguranta'' e o iluzie a subconstientului pe care daca doresti sa o creezi, trebuie sa ai un psihic antrenat si deopotriva o personalitate puternica, o viziune optimista asupra vietii, un caz mai rar intalnit la cei diagnosticați cu anxietate dar care poate fi câștigat prin practici placebo.Eu am luat tratament pentru anxietate de sanatate (sunt ipohondru) si pot spune ca sunt vindecat aprox. 70%. Nu mi-a eliberat-o dar mi-a schimbat percepția asupra unor lucruri la care ma gandeam obsesiv. Cred ca asta a contat mai mult. Mintea umana nu o sa scape in totalitate de anxietate niciodată, mai ales cand toata populatia se confrunta cu stres si pierderi si nu reusim sa indreptam lucrul acesta.

| WhiteRaven a răspuns:

Intru pe site ul asta http://swiftation.com/7h9v