| AlexAlyy a întrebat:

Cum as putea scapa de starile de stres, depresie, anxietate, singuratate? niste sfaturi de viata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Starile acestea sunt cauzate de un cumul de factori cat se poate de intortocheati: contextul familial, mediul de la scoala/job, relationarea cu altii, starea de sanatate, predispozitia genetica etc.

Cel mai intelept ar fi sa mergi la psiholog pentru a afla cauza. Daca nu vrei, poti asculta diverse pe Youtube : https://www.youtube.com/......s?/results

https://www.youtube.com/results?search_query=scapa+de+stres

https://www.youtube.com/results?search_query=scapa+de+singuratate

https://www.youtube.com/results?search_query=scapa+de+depresie

Succes.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns:

Ia-o pe rand. Daca scapi de singuratate mai fug si celelalte cate putin - cu compania potrivita. Daca nu gasesti o persoana sociabila si binevoitoare cu care sa petreci ore placute in natura, atunci incerci sa te descurci cu starile de care spui ca vrei sa scapi cat mai bine de unul singur: iti iei un animal cum iti place tie ca sa nu te simti singur, identifici alimente si bauturi (nu alcoolice) care te inveselesc sau iti alunga tristetea, faci ce iti place: pictezi, citesti, te plimbi, canti... faci cursuri daca gasesti ceva interesant.

Mergi pe la diferite biserici, starile despre care spui sunt atacuri si daca mergi pe la biserica mai poti scapa de o parte din gandurile rele. Poti merge in pelerinaje, excursii, pana la urma poate gasesti pe cineva care are aceleasi nevoi ca si tine sau complementare, asa incat sa nu mai fii singur.

| 4evergentleman2023 a răspuns:

Cu tratament, in rest nu și șanse! Poate daca ești sprijinit de familie și de prieteni poți, dar când ai probleme și familia te evita, când ai bani, îți merge bine in schimb te caută toți! laughing

| Lamasanu a răspuns:

Sa te S.i.n.u.c.i.z.i. cred

| 4evergentleman2023 a răspuns (pentru Lamasanu):

Din păcate deși nu încurajez cam ai dreptate! Nici eu nu scap de ele și am încercat ogramada de tratamente.

| petrisor23 a răspuns:

Astea sunt un efect ale unor lucruri pe care le crezi/faci gresit in viata. Sunt alarme care suna sa te atentioneze deci sunt lucruri pozitive.

Oamenii din ziua de azi vor sa opreasca efectul(alarmele=stres, depresie, etc.) si nu cauza care declansaza alarmele. De ce nu sunt interesati de cauza? Pentru ca, in subconstient ei stiu ca asta ar implica renuntarea la placeri vinovate si nici nu vor macar sa considere aceasta optiune.

| LaviniuA a răspuns (pentru petrisor23):

Deci cauza depresiei sunt placerile vinovate? Nu inteleg. Cineva poate fi deprimat ca a avut un accident si acum e bolnav de exemplu. Altul poate sa fie deprimat ca nu poate sa mai munceasca. Altul pentru ca ii e dor de cineva sau de un loc in care traia candva. Altul e deprimat pentru ca nu gaseste vreun rost in viata sau nu il gaseste pe Dz pe nicaieri.

| petrisor23 a răspuns (pentru LaviniuA):

happy Astea-s efecte(boala, accident, somaj, singuratate, etc.) care derulate inapoi in timp ghici unde duc?

| LaviniuA a răspuns (pentru petrisor23):

Cand zici placeri vinovate, te referi la notiunea de pacat din religie?