anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Cum e cezariana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vroiam sa mai completez ceva: incizia este de obicei una transversala, paralela cu linia chilotului, cam la un lat de deget de locul unde se termina parul pubian. De obicei se vindeca frumos si nu predispune la eventratii. O femeie care a nascut prin cezariana va fi obligata sa nasca si urmatorul copil prin cezariana si, de obicei, mai mult de 3 cezariene sunt extrem de riscante. De asemenea, nasterea normala pe un uter cu cicatrice dupa cezariana este riscanta (se poate produce ruptura uterina).
Mai vroiam sa stii ca cezariana se poate face doar pana intr-un anumit moment al travaliului. Dupa ce copilul s-a angajat (capul a parasit cavitatea uterina), nu se mai poate face.
Cezariana este o interventie care a salvat milioane de mame si copii, dar trebuie folosita rational, numai la nevoie. Pana la urma este un act chirurgical, si inca unul nu prea simplu.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o interventie chirurgicala destul de dificila, care dureaza cam o ora si consta intr-un timp initial in care este scos bebelusul cat mai repede, inainte ca anestezicul sa ii deprime centrul respirator si timpul ulterior, in care se extrage placenta si se face hemostaza peretelui uterin.
Are destul de multe complicatii si nici mortalitatea nu e chiar 0.
De aceea, este recomandat sa faci cezariana numai daca este nevoie (fat prea mare, placenta previa, circulara de cordon, prezentatie transversa). La un moment dat erau la moda cezarienele "la cerere", dar s-a cam renuntat pentru ca recuperarea mamei este mult mai dificila decat dupa nasterea normala, iar bebelusii fara probleme fac fata mai bine nasterii normale decat cezarienei.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Utila, atunci cand nu poti naste in mod natural!

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

BRIGAELA, sunt total de acord cu tine.

| LuS[z] a răspuns:

Cezariana e alternativa la nasterea naturala. e ok sa nasti prin cezariana.ba chiar am auzit ca cei care sunt nascuti prin cezariana sunt mai norocosibig grin

| LuS[z] a răspuns:

Mai ma ajuta si pe mine cineva? hidroxidul de carbon e sau nu e substanta ionica? spune-ti-mi si mie va rog! e urgent!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am nascut si "natural" -o fata si cu cezariana-un baiat. Prima nastere - cea normala- a fost infinit mai grea decat cea cu cezariana, recuperarea mea a fost mult mai rapida in al doilea caz, iar copii se pare ca n-au suferit in nici unul dintre cazuri. A doua oara nu am avut lapte, dar nu stiu daca din cauza cezarianei sau din cauza ca am fost mult mai batrana (intre copii mei sunt 14 ani diferenta). Prima data m-am rupt foarte tare, desi am fost si taiata, iar cicatricile ma mai dor uneori si azi, dupa 20 de ani, pe langa faptul ca am facut prolaps rectal din cauza eforturilor de la nastere. Cicatricea de la cezariana nu m-a deranjat in schimb niciodata, in 5 ani. Mi s-a facut anestezie in sira spinarii, e doar ca o piscatura. Am avut dureri dupa iesirea din anestezie, destul de mari dar incomparabil mai mici decat cele de la nasterea normala. nu m-am infectat, si din cele care au fost internate in acelasi timp cu mine, nu s-a infectat nimeni (la Sibiu). Dupa prima nastere nu am putut sedea nici dupa 3 saptamani, dupa a doua am putut sedea dupa 3 zile. In concluzie, cazul meu spune ca uneori cezariana poate fi mult mai usoara decat o nastere normala (dupa prima nastere am aflat ca ficele personalului medical de pe aici nasc intotdeauna cu cezariana!), dar poate sunt o exceptie. In orice caz, daca alegi aceasta solutie sa nu-ti fie teama, nu simti absolut nimic dar esti tot timpul constienta, si cu siguranta vei simti miracolul nasterii mai din plin dacat daca te chinui ore bune in travaliu (eu am avut 26 de ore travaliu cu fetita). Iti doresc o nastere usoara si sa te bucuri de copilul tau cat mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

mie mi s-ar parea normal ca din moment ce eu port copilul 9 luni sa am posibilitatea de a alege si cum vreau sa nasc. si cezariana mi se pare o solutie mult mai avantajoasa si mai decenta decat nasterea naturala. nu am copii dar cand voi avea nici nu ma gandesc sa nasc natural. si mai ales in mirifica noastra romanie. unde te lasa sa te chinui ca un animal ore intregi in travaliu. si daca mai ai norocul si de un doctor si o moasa carora nu le pasa chiar de loc, atunci nici nu vreau sa ma gandesc. si daca ii vorba de taieturi sau cicatrici, atuci ai toate sansele se te alegi cu ele indiferent de modul un care nasti. ori epiziotomie, ori taietura pe abdomen, asa ca nici din punctul asta de vedere nu-i nici un avantaj sa nasti natural.

Întrebări similare