| paulneamtu a întrebat:

Cum este o tensiune sistolica de 140 la o femeie de 45 ani, e buna? E mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| diabetzaharat a răspuns:

E cam mare eu o aveam asa cand eram obez. daca va simtiti bine si aveti o greutate normala nu cred ca e motiv de ingrijorare. daca aveti probleme cu greutatea va recomand sa va limitati dieta la carne cu legume inabusite si supe sau sa mergeti la medicul nutritionist.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inca se incadreaza in limitele normalului, daca masuratoarea s-a facut in timpul activitatilor zilnice.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

140 mcu 90 este maximum. Uita-te pe toate apratele de tensiune! Este specificat asta.

| darrio2007 a răspuns:

140 cu cât?