| Tyysonn a întrebat:

Tensiune : Sistolica 142, Diastolica 45, Puls 95.
Ce puteti sa imi spunedi despre aceasta persoana?
Funda pentru cel mai complex raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Diastolica trebuie să fie jumătate plus unu din valoarea sistolei (140/80), valoarea normală a pulsului este între 60 și 80 dar sunt persoane care au și 100 și nu se întâmplă nimic.
Din punctul meu de vedere consultă un cardiolog priceput, nu orice tăntăvan cu stetoscop de gât.
Sănătate!
Pa, pa.

1 răspuns:
| IMC90 a răspuns:

Puls mare, tensiune mare. Nu am cum sa-ti zic exact de ce sufera dar o sa-ti enumar o lista de probleme, care, combinate sau nu pot aduce simptomatologia de mai sus.

- dislipidemie
- obezitate
- tulburarile hormonale (cum ar fi hipertiroidism)
- afectiuni cardice
- folosirea anumitor droguri legale (medicamente, cofeina, nicotina, etc)
- folosirea anumitior droguri ilegale (amfetamine, cocaina, etc)
- lipsa sau acumularea in exces a anumitor minerale
- anxietate
- etc