| AlexDorinel a întrebat:

Cum fac sa-mi cresc putin tensiunea diastolica, am 13 ani si am o tensiune diastolica de 70-75, normal este de 79 si tensiunea sistolica trebuie scazuta, am 122-128, trebuie vreo 117, si pulsul il am de 75.Am o tensiune si un puls bun sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tensiunea ta diastolica este buna, chiar un pic mare. La fel cea sistolica. NU ar trebui sa cauti metode sa le cresti, ci sa le scazi,, la varsta ta ar trebui sa nu depasesti niciodata 110 tensiune sistolica si 70 tensiune diastolica (asta dupa efort, ca dupa rapaos ar trebui sa fie minim cu 5 mm mai mici amadoua). Mananca mult mai putina sare (paine nesarata, injumatateste sarea adaugata la gatit si nu adauga sare pe nimic, nu manca fast-food, mezeluri, conserve sarate), fa multa miscare (minim doua ore de efort intens pe zi) si bea multe lichide. Pulsul este bun

Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci nici o grija.
Faci 10 genoflexiuni si se schimba tensiunile.
Raportul mediu "ideal" intre cele doua tensiuni este 3:2, dar se schimba in permanenta cum te misti.

| RAY a răspuns:

Pulsul este bun, tensiunea mica este cam mare https://www.romedic.ro/forum/tensiune-diastolica-mare-18657