| Angelindeed a întrebat:

Cum este sa fii internat la psihiatrie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum e să fii în general, depinde de spital, de secția la care ești internat. de natura bolii tale.
Din experiența mea, am solicitat internarea deoarece nu mă mai simțeam în stare să merg la serviciu, mă depășea să iau deciziile necesare, unei vieți normale. Am stat acolo 10 zile. În prima noapte datorită sedației excesive am căzut la WC și mi-am rupt nasul. Cusut.
Am primit de două ori pe zi medicamente. Am stat în salon. Aveam de rezolvat o problemă personală și am dat sute de telefoane pe tema asta de la un telefon public din cabina portarului. Am jucat tenis de masă în curte. Pentru că medicamentele îmi produceau o stare de moleșeală neplăcută, făceam cât mai multă mișcare posibil de exemplu măturam prin curte. Seara era programul TV din 92 până la ora 10. Medicul nu prea a avut timp să discute cu mine, doar câteva cuvinte la vizita de dimineață. În cele 10 zile am petrecut un weekend acasă. După 10 zile am cerut externarea. Spitalul era vechi, nerenovat și în stare deplorabilă iar vecinii de salon bineînțeles cu probleme mai grave, cam stranii de felul lor, cu povești fantastice, etc. Foarte instructiv.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Mda, aoleu, pacat de nas, imi inchipui ce nasol te-ai simtit. Exact cum am zis si eu, unii medici nu au pasare pentru pacienti si ai constatat si tu asta. Dar sunt si medici okey. Eu nu am fost internat dar cum ma duceam la psiholog acolo, stiu cum este si cum era, in 97 noiembrie cand ma duceam nu era renovat, dupa aia s-a renovat si era mai okey. Am vazut cazuri multe, ma imprietenisem cu psihologul, imi dadea halat si ma dadeam student ca sa pot sta acolo, asta pana sa fac si eu psihologia in 2013. Dupa aia era pe bune. In dosare vedeam si diagnostice, tratamente., ca e una sa faci fac si atat cu practica doar putina, si alta sa ai 16 ani de studiat cazuri concrete, dar m-a pasionat.

La inchisi e nasol, ca acolo sunt cazuri grave. Deci daca sunt medici oke, este okey, ca daca e de internat trebuie, daca are omul TAB adica tulb bipolara in faza de manie, daca are psihoza, depresie urata. Se dau doze mai mari de medicatie ca altfel iti da acasa, chiar a fost un control si i-au certat pe aia ca de ce dau doze mici, ca asa nu are sens internarea. De aia te simteai molesit, depinde si ce ti-a dat! Si ce diagnostic aveai, eu am depresie anxioasa, la asta nu prea iti dadea antipsihotice si nu molesea, deci depinde.
Din cauza dozelor mari de medicatie se intampla ca multi sa zica ca e nasol acolo. Ca-s cazuri acute si trebuie sa scoata omu din critic, apoi acasa isi continua tratamentul.

Daaa, cand veneau aia schizo si povesteau din imaginatia lor era instructiv si amuzant, altii povesteau cazul pur si simplu, altul TAB-ist era sa arunce in aer nu stiu ce tuburi de oxigen pe acolo, era putin amuzant, povesteau la psiholog.

| doctorandus a răspuns:

Nu e asa de rau cum iti inchipui. Daca modelul tau e Zbor deasupra unui cuib de cuci, este o viziune total falsa asupra celor internati in mod voluntar in psihiatria din Romania dupa '90.

| Mosotti a răspuns:

Nasol in Romania, conditii sa zic ca sunt acum la Obregia, nu e asa rau, s-a renovat, sunt cam doi in camera, dar medicii unii lasa de dorit, nu prea le pasa, de ex sora prietenului meu a intrat pentru crisa psihotica, si la inceput i s-a dat un tratament, si in 6 saptamani nu a mai vazut-o un medic. A fost scoasa din psihoza si s-a dus acasa si si-a continuat trat pentru schizo, dar uneori face criza si trebuie internata ca are deci problema acuta.

| Donsavas a răspuns:

Asa cum este sa fi internat la oricare alta secție. Stai la pat, dormi mai mult, iei tratament, te recuperezi si pleci.

| StrongHeart a răspuns:

Depinde cat stai.Iti da un aer rece si te face sa te gandesti bine la ce faci cu viata ta.Aduce un pic a inchisoare.Pe de alta parte acolo o sa gasesti oameni cu aceleasi probleme ca tine si poate inveti ceva din experienta.

| xeum a răspuns:

Au nevoie de cobai, singurul lucru cert este ca vei urma puiule

| ConnorRK800 a răspuns:

Demential.