Întrebare recomandată | Alin28 a întrebat:

Cum evit problemele care ar putea aparea la ochi din cauza statului prea mult pe calculator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

E posibil sa ai nevoie de ochelari
dar in prima faza o sa iti simti ochi obositi

| zurick a răspuns:

Stai mai putin pe calculator (stiu ca-i imposibil)
Iar daca porti ochelari iti recomand sa-ti iei cu protectie impotriva luminii de la calculator etc si pentru incetinirea cresterii dioctriei niste pastile(ups am uitat cum se numesc, exista farmacie stai linistit laughing)

| Dismally a răspuns:

Iti cumperi un monitor mai bun si stai la o distanta mai mare de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți obosești ochii prin concentrare excesivă și prin clipitul mai rar.
Cum le eviți? Simplu. Stai mai rar. Înlocuiește. Și ai grijă și la lumină, să fie nici prea întunecos, nici prea luminată camera.
Și mănânci morcov, conține beta caroten, benefic pentru ochi, iar vitaminele din legume nu se regăsesc în cele din buline.

| KillerDeniz a răspuns:

Sa stai 3-5 ore pe calculator ( daca poti sa rezisti la ochi) si sa te odihnesti vreo 2 ore happy