| Seulbi a întrebat:

Bună dimineața!
Știe cineva din ce motive putem avea tensiunea diastolică mare? De ceva timp, eu o am foarte des peste 80-85, ajunge chiar și la 90-95, iar dacă fac efort, ajunge și la 100. Din ce știu, este periculos ca tensiunea diastolică să fie mare, iar asta mă sperie puțin.

Putem avea această tensiune crescută din motive precum stresul, deshidratarea, panica sau lipsa de somn? Și cât trebuie să fie tensiunea diastolică, ca să fie considerată extrem de periculoasă? Adineauri o aveam 97, iar foarte des crește cea sistolică și scade aceasta, e ciudat.

Menționez că am avut acele episoade (cred că atacuri de panică) cu puls 150-160 și tensiunea 170/110, și de atunci stau des stresată și cu teamă. Am și tiroidită autoimună cu hipotiroidism sub tratament cu Euthyrox, și de foarte mult timp am probleme cu somnul (adorm foarte târziu), de asta am întrebat dacă lipsa de somn poate afecta tensiunea diastolică (acum, din fericire, sunt trează pentru că am adormit devreme laughing). Și dacă tot am menționat de stres, voi cum rămâneți calmi și cum mai ameliorați prezența stresului în viața dumneavoastră?
Mulțumesc!

Crăciun fericit și sărbători fericite tuturor! ❤️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Tensiunea arteriala este inregistrata sub forma a doua numere. Primul numar sau tensiunea arteriala sistolica (maxima) este cel mai mare dintre cele doua si masoara presiunea in artere atunci cand inima se contracta. De obicei, in conditii de repaus fizic, aceasta valoare este mai mica de 140 mmHg.

Al doilea numar sau tensiunea arteriala diastolica (minima) masoara presiunea in artere intre contractiile inimii, atunci cand inima se relaxeaza si primeste o noua cantitate de sange. In conditii de repaus fizic, valoarea aceasta este mai mica de 90 mmHg.

Tensiunea arteriala creste odata cu varsta, din cauza faptului ca arterele isi pierd din elasticitate, din cauza acumularii pe termen lung a placii de aterom si ca urmare a complicatiilor bolilor cardiace si vasculare. De obicei, se acorda o mai mare atentie tensiunii diastolice intrucat reprezinta un factor de risc major pentru bolile cardiovasculare."

| sierra1 a răspuns:

Cauze:

-probleme cardiovasculare (insuficienţa aortică, bloc atrioventicular complet)
-obezitatea
-traumatisme, tumori sau inflamaţii ale creierului
-apneea de somn
-perioada sarcinii (preeclampsia)

dar mai vezi și aici

https://ro.sendo.info/blog/tensiunea-diastolica-mare-1165

| doctorandus a răspuns:

A adormi tarziu si lipsa de somn sunt doua lucruri diferite.

In rest, intreaba medicii. Desi poate fi vorba de o masuratoare gresita. O data mi-am masurat tensiunea 230 cu..., dar era din cauza a cum tineam bratul.