| Mikasa a întrebat:

Cum fac sa nu imi mai apara carii? Adica nici nu mi-a crescut bine un dinte ca mi-a si aparut o carie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| OanaVlad a răspuns:

Du-te la un dentist sa iti scoata caria si intreaba-l pe elwinking

| LaraClarice a răspuns:

Ar fi bine sa iti tratezi dintii si maselele cariate. Cand iti va creste complet dintele il cureti si pe el.
Incearca sa te speli pe dinti de 3 ori pe zi cu o pasta de calitate cum ar fi Parodontax, foloseste apa de gura si ata dentara si incearca sa mananci cat mai putine dulciuri.

| anyshor a răspuns:

Spala-te pe dinti dimineata si seara si nu ma manca multe dulciuri :*

| AmyPuffhuRozCatifelat a răspuns:

Pai cariile iti apar de la dulciuri sau in special daca nu te speli pe dinti, trebuie sa mergi la dentist sa iti puna ceva lichid pe cariia dintelui ca sa nu-ti manance dintele iar acel lichid alb tine 1 an sau 6 ani la care ajuta sa distruga cariiahappyBaftaa!