| Poinsettia a întrebat:

Cum puteti explica faptul ca sunt oameni care se spala dupa fiecare masa pe dinti si tot au carii si persoane care nu s-au spalat in viata lor si n-au nicio carie? Va spun ca am stiut o persoana (a murit) care pur si simplu n-a avut perie de dinti toata viata, n-a mers in viata lui la stomatolog, si la murit la 74 de ani fara nicio carie, ZERO, niciun dinte lipsa, dantura perfecta. Si sunt oameni care se spala de 5 ori pe zi dupa fiecare bucatica de mancare, si cariile continua sa le apara. Cum se poate asa ceva?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se poate. Depinde mult de pH-ul din gura, de mecansimele de aparare si de taria dintilor.

soothe
| soothe a răspuns:

Aaaaa, pai sunt oameni care fac baie o dat pe saptamana (poate si mai rar) si uite ca nu mor pe capete (cati ai vazut tu sa cada morti lati in tramvai mirosind a transpiratie de iti muta nasul?).
Spalandu-te pe dinti mocsorezi doar factorul de risc pentru aparitia cariilor, dar conteaza si ce mananci, calitatea apei/bauturilor pe care o/le bei si fireste specificul personal.
Oricum, intreaba un stomatolog in varsta si are sa iti spun ca incidenta cariilor a scazut mult in ultimii 20 de ani in Romania, desi nu de ajuns.
Oricum, fa incercarea sa nu te speli pe dinti vreo 2-3 saptamani si ai sa remarci in ochii prietenilor/-elor ca "mai bine ne intalnim alta data" ca sa nu mai vorbim de capitolul "sarutari". Eu am avut intalnire o data cu fata care cred ca a incercat exercitiul asta. Nu mi-a mai trebuit (brrr. si acum mi se ridica parul pe maini!)

| elena a răspuns:

A murit, totusi, foarte tanar...il faci batran, pentru ca tu esti foarte tanara...se poate, pentru ca de mic a mancat multa ciocolata.

| ELD a răspuns:

Nenea ala o fi avand protezarolling on the floor)

| ioana181 a răspuns:

Factorii de mediu contribuie la pierderea dintilor sau la deteriorarea lor. In Campul Lung toata lumea are carii din cauza apei pe care o beau.

| PinkY a răspuns:

Asta tine de organismul fiecaruia, de cat de rezistenti suntem la actiunile factorilor externi. La fel cum unii sunt mai predispusi la unele boli decat altii, asa e si cu problema care te framanta pe tine. Pur si simplu, acea persoana era mai rezistenta.

| dydyana a răspuns:

Depinde de fiecare om in parte. Nu conteaza de cate ori te speli pe dinti.

| Pure.Sunshine a răspuns:

Pasta de dinti ataca smaltul. Trebuie sa te speli pe dinti, dar nu de mai mult de 2-3 ori pe zi, altfel o sa iti fie afectati dintii. Fluorul continut de pasta de dinti nu este bun pentru dinti, dupa cum au demonstrat mai multe studii.
http://jurnalul-mariei.blogspot.com/......n-apa.html
Am auzit despre un caz al unui baietel care se spala dupa fiecare masa si intr-un final i-au picat dintii! poate ca batranul de 74 ani nu a vazut periuta, dar cu siguranta a mancat mai sanatos decat noi, deci smaltul lui a ramas intreg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de gena, ce sa zic. Am vazut si eu astfel de persoane, unele sunt predispuse altele nu. Nu ai vazut ca asa e si la ten, corp: unele se ingrijesc, se dau cu creme, solutii, mananca sanatos si tot nu reusesc sa arate ca alte persoane care doar se trezesc dimineata fac dus si ies pe usa. happy
Plus ca mai e o chesti, dintii pot parea sanatosi pe afara dar inauntru sunt mancati: asta se poate vedea dupa o radiografie si o vizita la stomatolog.
Dar na, gena asta e de vina pentru tot. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai conteaza ca " nenea " ala, a trait fara poluare, fara E-uri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si eu sunt la fel n-am avut pana acum nici o carie si nici un dinte lipsa ...si app eu n-am 74 de ani am doar 14 anisori...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Sunshine / daca ai citi mai mult ai vedea ca pasta de dinti ataca, culmea, CREIERUL!
Ia citeste aciulea : http://www.roportal.ro/discutii/ftopic29853.html