| anonim_4396 a întrebat:

Cum functioneaza testele de sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mary_4249 a răspuns:

Testul de sarcina se face atunci cand ai o intarziere a mestruatie. Prospectu spune ca se face chiar din primele 2 sau 3 zile de intarziere. Asa in cazu ca ai un ciclu de 28 de zile. Sunt cazuri in care raspunsurile sunt negative in primele zile de intarziere si daca ciclu nu isi face aparitia se repeta testul la interval de cateva zile

3 răspunsuri:
| rael a răspuns:

Toate testele de sarcina, fie ele efectuate din sange sau urina, evidentiaza prezenta in lichidul testat (sange sau urina) a unui hormon secretat de organismul femeii numai in perioada de sarcina. Acest hormon poarta numele de gonadotropina corionica umana (HCG) sau "hormonul sarcinii".
HCG este un hormon secretat de placenta si poate fi dozat din sange sau urina dupa 7 zile (din momentul implantarii oului) de la fecundare.
Mai multe poti afla pe
www.kidz.ro/articol/Preconceptie/1514/Totul-despre-testele-de-sarcina.html

| ioana08 a răspuns:

Verifici daca esti insarcinata...glumesc laughing at cand vezi ca ciclul menstrual intarzie de ceva vreme... si in perioada asta ai facut sex...atunci pentru a fi sigura pe u ai putea totusi sa faci un test d sarcina...tongue

| valeryu a răspuns:

Tu ce nu sti? Cum se utilizeaza sau cind? In fine daca ai dude ca esti gravida iti poti cumpara un test de sarcina si-l poti utiliza la 3 zile de la lipsa ciclului menstrual, In cutiuta pe care ti-o da la farmacie ai toate instructiunile. BAFTA!