| CandyTetris a întrebat:

Testele de sarcina functioneaza dupa doar o saptamana?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Azµre a răspuns:

Testele de sarcină se recomandă spre folosire la 10-12 zile după actul sexual.
Testul de sarcină trebuie făcut după macar 1 săptămână de la întârzierea menstruației sau după măcar 3 săptămâni după un contact sexual neprotejat. Daca îl faci mai repede si rezultatul e pozitiv înseamnă că embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu înseamnă ca nu există sarcină!

| Damanta a răspuns:

Multe teste de sarcina afirma ca sunt 99% eficiente in depistarea sarcinii din prima zi de intarziere a ciclului. Dar studiile arata ca nu pot determina sarcina atat de devreme. Sau daca o detecteaza, rezultatul este atat de slab, ca e interpretat gresit. La o saptamana de intarziere a ciclului, eficienta testului este mult mai mare. Daca pacienta are nevoie sa stie rezultatul mai devreme, poate solicita medicului un test mai sensibil. Un reper mai precis ar fi momentul conceptiei: testul se pozitiveaza dupa cel putin 7-10 zile de la contactul sexual. Sperc ca te-am putut ajuta.

| Damanta a răspuns:

Multe teste de sarcina afirma ca sunt 99% eficiente in depistarea sarcinii din prima zi de intarziere a ciclului. Dar studiile arata ca nu pot determina sarcina atat de devreme. Sau daca o detecteaza, rezultatul este atat de slab, ca e interpretat gresit. La o saptamana de intarziere a ciclului, eficienta testului este mult mai mare. Daca pacienta are nevoie sa stie rezultatul mai devreme, poate solicita medicului un test mai sensibil. Un reper mai precis ar fi momentul conceptiei: testul se pozitiveaza dupa cel putin 7-10 zile de la contactul sexual. Sperc ca te-am putut ajuta!