| Ada477 a întrebat:

Cum îmi dau seama că am puroi de la sinuzită? Dureri de cap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Kamiyashiro a răspuns:

PURÓI ~oáie n. Lichid vâscos galben-verziu, care se formează în răni și în infecții. Deci mucus.

Sinusurile produc un mucus care înlătură microbii ce ar putea pătrunde în corp. Însă, uneori din cauza bacteriilor și alergenilor se produce o cantitate prea mare de mucus ce blochează sinusurilor și determină apariția inflamației.

În momentul în care mucusul devine dens, bacteriile și germenii se acumulează la nivelul sinusurilor și astfel apare sinuzita. Această afecțiune poate trece de la sine în aproximativ 14 zile, însă, de cele mai multe ori (in ultimii ani) este nevoie de un tratament pentru a vindeca sinuzita.