| D33d33wttzzaaaaaaa a întrebat:

Cum ma pot lasa de fumat? Chestiile alea la care se face reclama ajuta la ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ZAZUtotea
Si cam ce limba semitica stii tu? Ai impresia ca sunt crescut in pom si alimentat cu prastia? Pentru a fi in stare sa inveti bine o limba straina, in primul rand trebuie sa o cunosti foarte bine pe cea materna. Ceea ce, in cazul tau, e o himera. Sau vrei sa cred ca tu, desi nu esti in stare sa legi 10 cuvinte in romana, vorbesti fluent araba? Sau poate chiar aramaica? Sau akkadiana? La care limba semitica te refereai? Eu nu cunosc niciuna din limbile astea pe care le vorbesti tu(in somn, probabil). In schimb, am cateva notiuni, mai mult sau mai putin solide insa nicidecum la nivelul tau, de engleza, spaniola, franceza, germana, greaca veche si latina. Mai inteleg si italiana si portugheza, dar nu le vorbesc. Nu mai pun la socoteala romana, pe care o stapanesc de mii de ori mai bine decat tine si descendentii tai din viitoarele 12 generatii, la un loc. Fii fericita, fiica a lui Sem!

19 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Plasturii sunt eficienti la unele persoane.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Vointa.

Janina
| Janina a răspuns:

Cred ca cea mai buna cale o reprezinta ambitia... daca iti doresti cu adevarat poti.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Pai te poti lasa de fumat cu niste plasturi, este foarte eficient.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Foloseste plasturi antifumat Optim Plast Easy si costa 42 RON.

| danyyyel a răspuns:

Pai ce sa spun cu vointa faci orice si iti zic din propria experienta ca poti sa faci orice subconstientul te ajuta foarte mult (de exemplu repetati in gand ca nu vrei sa fumezi si ai sa vezi ca incet incet va merge )... si poti sa faci o vizita la farmacie si sigur ai sa gasesti ceva...

| Mixed a răspuns:

Buna ...trebuie sa ai ambitie ...nu sunt bune chestiile alea...cheltuiesti niste bani degeaba ...incearca sa le reduci treptat ...azi fumezi 5 maine 3. poimaine 1 si uiti...
eu asa am facut happy Bafta :*:*:*

| D33d33wttzzaaaaaaa explică:

Niste plasturi. pai care?

| D33d33wttzzaaaaaaa explică:

Niste plasturi. Dar care? Cum se numesc, cat costa?

| D33d33wttzzaaaaaaa explică:

... azi 5 maine 3 poimaine 1 dupa aia deloc... mda, ce usor e de zis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu, fara planuri, fara pasile, fara plasturi...ca si cum niciodata n-ai fi pus tigara in gura, incearca si ai sa vezi ca poti.eu cu banii care-i dadeam pe tigari intr. o luna mi-am cumparat ieri un parfum si as mai avea de o bluza, nu-mi mai miroase gura asa de oribil si pot sa vorbesc ca lumea fara sa mai mestec tone de guma mentolata zilnic.am o colega de banca care fumeaza si de cate ori vorbeste cu mine duhneste a tutun mai rau ca o scrumiera plina de mucuri de tigara, uneori ma intreb:oare asa puteam si eu?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestii alea te ajuta sa scoti banii din buzunar. Daca tu nu ai vointa, nu te vei lasa.
@ZAZUtotea
"banii care-i", "banca care", de virgule si majuscule nu mai pomenesc...cum ai ajuns tu experta? In ce esti experta? In gramatica sigur nu esti...
PS: Raluca TPU, plateste-le unora dintre expertii tai niste cursuri intensive de limba romana. Au nevoie urgenta.
PPS: Ma autopropun pentru titlul de expert. Daca agramatii da, eu de ce nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti spun un lucru, daca maine mi-as cumpara un pachet de tigari sunt sigura ca m-as apuca de fumat.la cursuri nu stau cu colegii care fumeaza si beau cafea, prefer sa stau cu cei antipatici, cu cei plictisitori sau in pauze sa ma cert cu oricare dintre ei dar sa nu ma apropii de cei care fumeaza. m-am lasat de fumat pur si simplu, asta vara.nu mi-am mai cumparat tigari si gata.asa ziceam si eu,. ce usor e de zis, niciodata nu o sa am vointa...baliverne.nu iti mai cumperi si gata, nu ca azi una maine alta, nimic.nu mai cumperi si gata. te rog sa ma crezi ca mi-am cumparat un parfum foarte scump cu banii pe care. i dadeam pe tigari si de abia acum imi dau seama cati bani se cheltuiau pe luna pe tigari. poate am sa mai fumez, poate nu. dar deocamdata am aproape 3 luni de cand nu am mai fumat.nici cafea nu mai beau, foarte rar. te trezesti maine dimineata ca si cum niciodata nu ai fi fumat, dar arunci acum tigarile pe geam, nu la gunoi, pe geam. daca le arunci la gunoi maine dimineata ai sa le cauti si ai sa aprinzi una, le arunci acum. si punct!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bent, asa e, ai dreptate! mi-as dori sa stiu macar 50%din romana pe care o stii tu, dar ce sa-i faci, eu ma multumesc cu romana pe care o stiu din dictionare, vocabulare si din abecedarul din anul 1978 pe care il avea bunicul in pod cand ma duceam in romania in vacanta de pasti, de vara si de craciun si cateva trimestre la un liceu de mate.fizica.ti.as dori sa stii o limba semitica macar cat stiu eu romana.fii fericit romanule!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bent, ce inseamna la tine limba materna? simteai nevoie de a te lauda? si vroiai sa o faci cu mine? sunt o inculta, nu merit atata atentia din partea ta.imi pare rau pentru tine, dar te umilesti indeajuns si te injosesti, pentru ce? stand de vorba cu o inculta ca mine? cunostintele tale trebuie sa le dezvolti cu cei la fel de culti ca si tine, care au ca limba materna -romana.si de ce crezi tu ca ma intereseaza pe mine romana? esti asa sigur ca romana e o necesitate pentru mine? pentru mine, nu era vorba de tine, era vorba de mine.ma repet, esti sigur ca am eu nevoie de romana? nu imi mai demonstra mie ca esti destept, demonstreaza celor mai destepti decat tine, dar ce faci tu in strainatauri daca stii atatea limbi straine, in romania ai fi mult mai apreciat si ai avea mai multe oportunitati, nu? mediocritatea e o boala grea la romani. uneori ma bate gandul sa-mi fac pasaport romanesc dar ma gandesc ca la nivelul meu de lectura cred ca nu as fi in stare sa-mi citesc numele `pe el.si tot nu imi iese din cap, cum ai putut sa te cobori la nivelul meu, chiar nu te simti incomod? ma gandesc ca ti-am facut un favor sa iti tin companie la aceasta "conversatie", ma gandeam ca ai sa te simti singur in gloata mediocritatii si iti urez inca o data, fii fericit-romanule si sa traiesti in pace si sper din tot sufletul sa nu te intalnesc in viata mea, nici macar virtual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Majestatea Sa, Alteta Regala SoftCristi
Ce raspuns superb, cata originalitate, cata plurisilabicitate(mai ales), cate adevaruri ascunse sintetizate in magnifica Altetei Voastre replica, cata eleganta in exprimare, cata acuratete si precizie, ce mostra de rationament logic...Bravo! Bravo! Bravo! De mii de ori, bravo! Sa ne traiti 1000 de ani, timp in care sa ne incantati cu asemenea sclipiri. Va multumim!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zazu, stai cuminte, inca nu m-am laudat. Doar mi-am scos in relief evidentele inferioritati in ceea ce priveste limbile straine.
Am dedus (si greu mi-a fost, crede-ma, pentru ca ai un stil oribil de a da o forma grafica gandurilor tale) ca limba romana nu e limba ta materna si ca te simti oarecum scarbita de folosirea ei. Te intreb atunci: de ce mai intri pe un site romanesc? Sunt destule site-uri maghiare, germane, israeliene, pe care se discuta in limba ta materna, care o fi ea.
As fi mai apreciat in Romania? De catre cine? De catre nulitati, ca tine? Nu, multumesc, sunt bine aici unde sunt. Lumea care ma cunoaste, ma si apreciaza, iar despre oportunitati...nu mai vorbesc. Romanii sufera de mediocritate? Ai vrea tu sa ajungi macar la sfertul mediocritatii unora dintre romani. Natiunea ta(cred ca stiu care e) sufera de frustrare, din cat mi-a permis replica ta sa deduc. Ceea ce e mai rau.
Pentru incheiere, am lasat desertul. Adica logica. Acest concept deja nu mai tine cont de limba materna, nationalitate, etc. Tine strict de inteligenta. Acum o sa te citez(ce onoare iti fac, nu?): "sper din tot sufletul sa nu te intalnesc in viata mea, nici macar virtual." Tin sa te anunt, cu parere de rau, ca, virtual, deja m-ai intalnit. Si o sa ma mai intalnesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca vointa e principalul raspuns. Poti sa incerci tot ce se da in reclame, insa daca tu nu iti doresti asta nu o sa reusesti! Ar fi indicat sa vorbesti cu un medic, el te-ar putea ajuta! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/......ttp?/watch Site nou de unde poti castiga electronice ca: iPhone, iPod, Console, Plasme de 40 inch doar invitand prieteni, raspunzand la intrebari zilnice, jucandu-te sau doar stand pe site vrei invitatie? Da-mi mesaj. Daca vrei dovezi ca poti castiga, Da-mi mesaj cu yahoo tau daca vrei invitatie o zi buna va doresc la revedere ((((((((((((((( DOVEZI AICI http://www.youtube.com/watch?v=zbOVvXe_wC8 ))))))))))))))))