| anna01 a întrebat:

Cum ma poti feri de fumul de tigara, de fumatul pasiv?:-(. Sunt nevoita sa stau cu o persoana care umple casa de fum si nu am cum sa-i spun sa se lase de fumat pentru ca este casa lui. Eventual, niste metode de improspatat aerul, ceva.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Ai putea sa il rogi sa fie mai atent pentru ca te deranjeaza fumul de tigara . Dar depinde de persoana . Trebuie sa ai grija sa stii cu cine vorbesti , ca sa nu se enerveze din chestia asta . Ai putea sa iei un spray anti - tobacco sau eventual sa folosesti bicarbonat . Il poti ruga sa isi puna un pic in scrumiera cand fumeaza .

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In afara de aerisit, nu exista alta metoda.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Uda putin fundul scrumierei si presara bicarbonat de sodiu alimentar inainte de a pune scrumul.

| Bacemi a răspuns:

Ai putea sa il rogi sa fie mai atent pentru ca te deranjeaza fumul de tigara. Dar depinde de persoana. Trebuie sa ai grija sa stii cu cine vorbesti, ca sa nu se enerveze din chestia asta. Ai putea sa iei un spray anti - tobacco sau eventual sa folosesti bicarbonat. Il poti ruga sa isi puna un pic in scrumiera cand fumeaza.

daniela
| daniela a răspuns:

Mai bine l-ai ruga sa fumeze pe balcon sau numai in bucatarie si apoi acolo ai putea aerisi cat mai bine

| Ancutsa a răspuns:

Buna, anna!

Eu sunt in aceeasi situatie ca a ta. Tatal meu fuma in bucatarie si cand mai ajungea si la mine in camera, tot fumul era in urma lui. l-am rugat frumos sa nu mai fumeze in bucatarie, sa iasa pe sala, in baie, in balcon. oriunde!
Uite ca acum nu mai am nici o problema de genul asta. Poti sa faci si tu la fel, pentru ca tu nu esti nevoita sa suporti fumul lor de tigara, iti afecteaza si tie, asa cum le afecteaza si lor.

Ai grija! love struck
pa`pa :*

| allleeeee a răspuns:

Chiar daca este frig aeriseste si inchide usa in camera respectiva.Sa o lasi cca. o ora.Si poti cumpara spray-ul mughetto di bosco miroase fresh.Sau orice alt spray. Pup

| anna01 explică:

Nu-mi pot permite sa-i spun sa iasa, ESTE CASA LUI si cat timp intru acolo trebuie sa respect chestia asta, nici sotia lui nu-l poate convinge de zeci de ani...

| silver19 a răspuns:

Fumul de tigara inhalat e mai periculos decat cand fumezi sa stii, singurul lucru e sa vorbesti cu el, sa-i spui altfel nu v-a afla niciodata ce te deranjeaza si o sa continue la fel sa faca.
Roaga-l si tu frumos sa fumeze pe balcon, sau oriunde dar nu langa tine fiindca este foarte periculos sa stii, mai bine fumezi un pachet de tigari decat sa inhalezi o tigare...

| costyn162 a răspuns:

La cate persoane fumatoare sunt in Romania, fumul de tigara inlocuieste aerul respirabil in foarte multe locuri. Eu sunt pur si simplu inconjurat si nu pot face nimic. Chestia e ca noi o sa suferim mai devreme sau mai tarziu. Daca cunosti persoana respectiva, poti discuta cu ea.

| dia_2587 a răspuns:

Iti trimit un link care sper sa te ajute, citeste la nr-ul 40 ce scrie despre inlaturarea mirosului de tigara:
http://www.timpultau.ro/......ticol.html

| cypy a răspuns:

Naspa straight face incearca chestii de improspatat aerul glade micro spray... chestii de astea. sau nu mai sta langa el.Si eu stau cu multi fumatori... dar n`am stres si multi se mira de mine ca inca nu m`am apucat de fumat avand in fata anturajul