| Johny12498 a întrebat:

Buna TPU simt ca innebunesc
Tatal meu a inceput sa fumeze in casa… s-a lasat o zi apoi azi a reluat o iarasi in bucatarie… de atatea ori i-am spus sa lase fumatul in casa macar ca nu-mi place sa inhalez fumul ala in plamani mai ales ca sunt si un pic ipohondru si mereu ma gandesc la asta. Fumeaza in bucatarie ok dar tot aceeasi casa e tot interior e… usile nu sunt ermetice si degeaba sunt inchise ca tot vine in camera in care e lipita de bucatarie… si mai si dorm in camera aia. Ce fac? Am patit oare ceva la plamani ca tot simt ca o raguseala enervanta, bine asta o simteam si inainte nu de la fum dar cand stiu si constientizez mirosul ala de fum mai tare simt chestia aia raguseala plus ceva ciudat la plamani sau gat nici nu-mi dau seama
Si multi nervi. Pana de curand nu puteam nici manca acum am rezolvat problema asta oarecum (revine la stres recurenta un pic) si am dat de alta. In camera miroase numai a tigari efectiv. Nu stau in bucatarie cu el doamne fereste atata mai lipseste dar e destul ca stau intr o camera cu usi care nu sunt inchise bine ca nu sunt ermetice si se simte numai miros de fum de tigara. Am deschis geamul si tot se mai simte. Mi e frica sa nu patesc ceva la plamani. Ma gandesc ca si dorm cu pernele si cu paturile alea din camera imbacsite de fumul de tigara venit din bucatarie. Intrebarea e ce fac? Solutii? O fi ceva grav? Mi am intrebat doctorita si a zis ca asta cica nu e fumat pasiv ca fumatul pasiv inseamna sa stai efectiv cu el in camera si cu geamu inchis, e alta camera dar aceeasi incapere si sunt aproape si usi neinchise ermetic. Ok geamurile se cam deschid dar degeaba. Si trec prin bucatarie sa ma duc la baie simt ca ma apuca groaza efectiv. Cum se va duce mirosul ala? Simt ca tot fumul ala cand inspir adanc se duce drept in plamani. Evit cat pot dar tot inhalez. Ba inca doctorita imi mai si zice ca nu e nimic desi eu simt miros de fum de tigara cum intra efectiv in gat nas plamani sau ce Doamne iarta ma e. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca o tigara atat de mica arde si te deranjeaza atat de tare, atunci de ce nu te deranjeaza smog-ul intens cauzat de motoarele cu ardere interna ale masinilor, care este incomparabil mai mare decat un intreg cartus de tigari?

| Johny12498 explică (pentru Bula):

Mda macar alea sunt in aer liber nu stiu ce sa zic… si de ele ma cam feresc. Dar am citit undeva ca cica fumul de tigari ramane impregnat in pereti in haine in nu stiu ce si cica orice faci in casa unde s-a fumat se ia mirosul. cred ca sunt minciuni. Eu aerisesc mai bag si otet si coji de portocale uneori ce Doamne iarta ma sa fac? Intr adevar o dara de fum un mic miros tot se simte sa zic asa… cu toate aeriselile si portocale si otet… asta e n am ce sa fac numai ma enervez. E posibil sa fie si imaginatia mea dar na… oricum de inhalat fum tot am inhalat stand in camera alaturata cu usa inchisa dar fum venind pe jos si pe sus. Ca s usi proaste vechi. Si am tranzitat prin bucatarie dupa ce a gatat de fumat dar inca mai mirosea…

| Bula a răspuns (pentru Johny12498):

Daca mergi la munte cu paduri de brazi, stai o saptamana, dupa care vii inapoi in ras si... tot orasul e imbacsit cu praf gros si smog de la masini.
In casa mai poti folosi aerosol (exista si contra fumului de tigara, "Antitabac", care face disparut mirosul de fum, inclusiv vcel de la prajelile din bucatarie).

| Johny12498 explică (pentru Bula):

Daca nu se mai fumeaza in casa oare mirosul ar putea disparea de la sine? Ma refer prin aerisit coji de portocale si prostii de astea ca n am bani sa iau eu aerosoli si nu stiu ce. Mai am un purificator pe curent i-am dat drumu un pic da ala nu stiu ce sa zic. Nici nu stiu ce e ala aerosol si nici n am bani. Mentionez ca mi e frica sa nu se fi impregnat in paturi si asa desi daca pun pe cineva sa le miroase zice ca nu miroase… paturile nu stau in aceeasi camera cu fumatul dar mirosul mai parrunde si in camera asta si banuiam ca o fi ajungand si pe paturi perne samd. Oricum daca vine caldura vara si astea va fuma afara chestia asta se intampla numai iarna si toamna sau cand e mai frig un pic. Banuiesc ca n o fi grav daca s o fi intamplat de 3-4 ori…

| Bula a răspuns (pentru Johny12498):

Aerosolul de care zic au cca. 20-25 cm inaltime, este din plastic (de obicei alb), functioneaza cu un tub de spray introdus in el, apasat periodic cu un temporizator electronic/mecanic.
Asemenea aparat (precum si spray-uri) gasesti ieftin in magazine-butiq chinezesti.

| Xox0 a răspuns:

Mai intai curata asternuturile, sa nu mai miroase a fum de tigara. Si pe timpul zilei, muta-ti pernele, pilotele etc in alta camera, iar pe timpul noptii, le readuci in pat.
Si inainte sa te culci sau dupa ce termina el de fumat, aeriseste camera.

| Johny12498 explică (pentru Xox0):

Nu fumeaza in camera cu mine, atata mai lipsea… fumeaza in bucatarie dar cum usile sunt de rahat fumul vine pe dedesubt pe deasupra si vine pana in camera miros urat de fum de tigara… care ma gandesc sa nu ajunga la plamani. In bucatarie cred ca fumeaza cu geamul deschis. Oricum am stat ce am stat si am plecat intr o alta camera am deschis geamul si a fost ceva mai ok. Am revenit si m-am tot plimbat prin bucatarie dupa ce tigara era gata demult si aerisit… dar a naibii tigara tot mirosea parca s-a impregnat fumul ala… asa ce Doamne iarta ma sa fac nu ma mai duc in zona aia? In camera mea cum ar veni s-a fumat o singura data. Dar din bucatarie nu pot sa-l scot nicicum sa nu mai fumeze… sa mearga afara… deci banuiesc ca nu s o fi impregnat fum pe paturi daca doar a trecut mirosu din bucatarie in camera… ca s-a mai si deschis usa dar cel mai mult sta inchisa. dar eu tot miros si nici nu mai fac dif intre miros de fum si iluzia ca ar fi. Am citit undeva pe un site ca cica poti sa patesti ceva la plamani si daca treci printr o astfel de zona… nu stiu ce sa zic… sunt miliarde de oameni care trec prin asta si aia prin baruri si nefumatori si asa… aia n au nicio problema? Eu sunt si o fire mai ipohondra asa m-am ferit de multe dar de asta simt ca nu mai pot…

| Xox0 a răspuns (pentru Johny12498):

M-am prins din ce-ai spus. Ma gandeam totusi ca ai o camera unde nu intra fumul deloc.
In fine

| Johny12498 explică (pentru Xox0):

Am vorbit cu doctorita mea de familie si mi-a zis ca fumatul pasiv inseamna sa stau cu el in aceeasi camera in timp ce fumeaza… acum daca stau sa miros nu mai prea simt miros de asa ceva. Putin de tot sau deloc. Ala vine cand fumeaza si sta dar eu aerisesc si astea nu las asa… mai raman urme dar acum ce sa fac? Banuiesc ca nu s o impregna in paturi si asa daca doar a trecut mirosul acela de fum si nu s-a fumat in aceasta camera… si banuiesc ca trebuie mult fum nu cateva zile nu stiu… el nu fumeaza asa mult cateva tigari pe zi….

| Johny12498 explică (pentru Johny12498):

Si oricum ieri le am dus la aerisit paturile. Si le am si scuturat Iar pernele nu le am dus dar nu cred ca miros alea de la fum trecator da le naibii… eu stiam ca trebuie sa fie constant si in aceeasi camera de regula acum nu stiu ce sa zic… pot sa vina prieteni la mine si sa fumeze vreo 3 zile sa zicem de craciun, revelion… atunci ce dracu sa fac, sa scot pernele afara ca un disperat? laughing) asternutu de pat di fata de masa n am scos o dar nu cred ca are nimic… numai chiar alea.

| Xox0 a răspuns (pentru Johny12498):

Esentialul e sa te muti pe viitor si scapi.

| Johny12498 explică (pentru Xox0):

Mda pe viitor… peste vreo 5-10 ani…