| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot face ca gingiile mele sa fie ca inainte,adica sanatoase? Gingiile mele dunt rosii acum,un rosu stricat, inainte le aveam roze, rozalii.Mentionez ca nu ma spal pe dinti,decat din 'Paste in Craciun' si acum cand am crescut mi-am dat seama ca trebuie sa ma spal pe dinti.Dar acum cand mi-am dat seama ca trebuie sa ma spal pe dinti si ca este necesar,nu o pot face pentru ca de fiecare data cand incerc sa ma spal pe dinti, imi curge mult sange din gingii si ma doare.Ce as putea face? Va rog, dati-mi sugestii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Din descrieri se pare ca te-ai cules cu o gingivita, mergi de urgenta la medicul stomatolog sa te trateze.
Gingivita: este primul grad de afectare gingivala, o inflamare a gingiilor provocata de acumularea placii bacteriene sub jonctiunea mucogingivala. Daca nu se indeparteaza placa bacteriana prin periaj zilnic si curatarea cu ata dentara, aceasta produce toxine (substante otravitoare) care pot irita tesutul gingival si cauza gingivita. Primul semn observat este sangerarea in timpul periajului si al folosirii atei dentare. In acest stadiu al afectarii gingivale, procesul este reversibil, deoarece tesutul osos si tesutul conjunctiv care sustin dintele in alveola nu au fost inca afectate.

Pentru igiena dentara, o periuta de dinti se schimba o data la 6 luni pentru a nu acumula bacterii si poti alege una mai calitativa ca acel par din pastic sa nu fie atat de aspru, tare, ca sa-ti raneasca gingiile.

Pana sa ajungi la medic, uite cateva sfaturi problemei tale https://prodieta.ro/......rodontala/

| Ralukafay a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu vreau sa intervina cu vreo seringa sau ceva, de aia nu merg la stomatolog.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ralukafay):

Incearca sa iti intaresti psihicul si sa nu te mai temi de durere, gandeste-te ca altii sufera mult mai mult care au boli incurabile, cei care sunt pe front si trec gloantele prin ei, aia este durere adevarata, nu o intepatura de tantar care nu este de durata. Daca iti face anestezie asta inseamna ca nu vei simti nimic. Este pentru binele tau asta daca nu vrei sa dai in altceva grav. Sanatatea este mai prejos de toate si ar trebui sa o pui pe primul loc. Mai bine tratezi de acum decat sa te trezesti mai tarziu fara dantura si cu vreo infectie. O infectie la dantura poate duce si la moarte, asta daca nu stiai spre cunostiintele tale. Infectia poate urca spre creier care poate fi fatala in cel mai rau caz. Fi tare pe tine insati si fuga la medic, caci nu este de glumit! Sincer daca ti-as fi fost mama, nu ai mai fi stat la ora asta pe internet si la urgente erai.

Sanatate!

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sa incerci sa folosesti pasta de dinti Parodontax. si sa-ti clatesti gura cu apa in care ai dizolvat bicarbonat de sodiu. Sanatate!

| Ralukafay a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sigur o sa mearga? Tu ai incercat?

| GHoST013 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la un dentist pentru o consultatie si un sfat. Sigur iti da un tratament bun.

| Daria0123456789 a răspuns:

Parodontax e destul de bun. Foloseste o periuta cu peri moi si spala-te bine, dar nu dur/exagerat pe dinti, de min 2 ori pe zi. Incearca sa o schimbi lunar, sau cel mult o data la 3 luni. Curata-ti perodic si limba. Vezi ca unele periute au niste striatii pe dosul capului in acest scop. Musetelul, galbenelele, salvia si echinaceea sunt de asemenea utile. Evita dulciurile si bauturile carbogazoase. Evita oscilatiile rece-fierbinte. Ai grija si la carentele de vitamine/minerale si sa te hidratezi corespunzator. Iti sugerez sa nu eviti vizita la dentist. E posibil sa fie nevoie de un detartraj.

| Ralukafay a răspuns (pentru Daria0123456789):

Pai am cerut sfatul unui dentist de pe Facebook si mi-am spus de detartraj.

| Daria0123456789 a răspuns (pentru Ralukafay):

Cum ziceam. Du-te la un stomatolog! Detartrajul nu este o procedura dificila, de durata sau dureroasa. Gandeste-te pe termen lung si pune in balanta. Cu cat te ingrijesti de dintii tai cu atat o sa-i ai mai mult, mai frumosi si sanatosi. In plus, afectiunile dentare pot da si in alte probleme.

| fxgfcghfgf a răspuns:

Asta e din cauză că nu masaj bucal cu regularitate, gingiile neavând suficient calciu, ele sângerează happy