| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa evit sa zgarii lentilele ochelarilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Nu asezi ochelarii cu lentila pe suprafete tari pentru ca zgarii centrul optic, nu ii sterge cu servetele de ochelari(pentru ca zgarie antireflexul sau lentila heliomata) si ii tii in toc daca nu ii folosesti.

| anamariarot a răspuns:

Eu am crezut mult timp ca ochelarii mei au o problema, pana cand am inceput sa-i sterg cu servetele imbibate in alcool in loc sa-i sterg cu laveta aia care lasa urme laughing

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Daca ai antireflex nu e ok sa dai cu alcool
Dai cu laveta in sensul acelor de ceasornic, invers stiu ca lasa urme

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista toc, acel suport in care pui ochelarii. Pui aceea carpa frumos in toc, apoi pui fara ochelariilor(cea cu lentile) pe carpa si inchizi.
Succes, cel mai greu tutorial posibil. Daca te referi cand ii porti nu poti sa faci nimic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acum te iei de mine?
Eu ma refeream la cand ii sterg, ca nu se zgarie daca ii pun frumos pe masa, seara

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu carpa/servetelele alea scumpe de la supermarket.
Dar sa invarti in sensul acelelor de ceasornic, invers daca dai lasa urme. laughing

| Tabia a răspuns:

Cumpara-ti o husa speciala si poarta-i mereu in ea. Evita sa-i pui cu partea laterala a lentilelor pe ceva