| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa fac sa scap de tremuratul mainilor? Lucrez intr-un domeniu unde mana trebuie sa-mi fie foarte sigura iar de cateva saptamani, imi tremura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Renunta la cafea, cola, ceai tare, tigari, dormi suficient si nu lua nici un medicament. Daca la o saptamana dupa ce le indeplinesti pe toate, inca iti mai tremura mainile, du-te la medicul de familie care iti va recomanda investigatii suplimentare.

Bula
| Bula a răspuns:

Tremuratul mainilor denota o epuizare a sistemului nervos (central). Poate fi temporala (din cauza oboselii) sau de lunga durata, chiar sa devina definitiva!
Trebuie sa-ti constiinizezi acest lucru: pe moment NU MAI ESTI CAPABIL sa lucrezi in continuare, deoarece vei putea face mai multe pagube de cat folos!
Apeleaza urgent la un medic neurolog, fiindca nu-i de joaca!

| gabriellas a răspuns:

Reduce pe cat posibil cantitatea de cofeina si stresul in masura in care e posibil. Ca tratament suplimentar incerca cu ceaiul de salvie: vezi http://www.ziarullumina.ro/articole; 827; 1; 1627; 0; Salvia-floarea-Maicii-Domnului.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce varsta ai? In ce fel si cand au aparut tremuraturile? Cred ca pana vei primi de aici raspunsuri este cel mai indicat sa mergi de urgenta la medic. Ca sa te linistesti poti sa o contactezi printr-un mesaj pe TPU pe Brigaela, ea ti-ar putea spune mai multe dar te va indruma si ea la medic.