| GhostSura a întrebat:

imi tremura mainile foarte des, de la ce poate fi? Si cand tin furculita, cand desfac un borcan ceva, imi tremura mana rau, cum pot sa scap de tremurare? Ceva metode naturale de acasa exista? Beau cafea, de la asta e oare? Ce cauzeaza tremuratul mainilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi al medicul de familie sa-ti dea trimitere la neurologie, ca asta-i o problema serioasa.

| sierra1 a răspuns:

"imi tremura mainile foarte des, de la ce poate fii? ...cum pot sa scap de tremurare? "

dacă ai peste șaptezeci de ani, firesc, nu scapi de asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tremur esentialis, mergi la neurolog și nu mai bea deloc cafea. Ar putea fi și de la stres, anxietate, boli neurologice, psihice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate lipsa de alcool.

| edit28 a răspuns:

Multora le tremura mainile chiar daca sunt sanatosi, de la cofeina, stres, anxietate, etc. Dar daca tremuratul tau e mai pronuntat si te deranjeaza ar fi bun un control, mai intai la medicul de familie si apoi dupa recomandarea lui.

| MaryMaria333 a răspuns:

Daca nu esti stresat sau emotionat, e de la cafea 100%. Nu mai bea atat, ia o mica pauza, chiar fa o proba: stai 2-3 zile fara sa te atingi de ea, vezi daca iti mai tremura atunci.
Nu iti spun sa te lasi, doar sa nu faci exces.

| sssab a răspuns:

Poate ai nevoie de ceva suplimente alimentare, incearca fier, magneziu, ceva de genu’