| TanyaTanny a întrebat:

Cum pot sa imi albesc dintii ieftin? La dentist cat ar costa? Ce produse sunt bune pentru albirea dintilor in casa? Spuneti-mi daca le-ati incercat, efectul si cat au costat. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lovegirl15 a răspuns:

Albirea la stomatolog, pe langa faptul ca e costisitoare, afecteaza si smaltul dintilor, deci nu iti recomand. Pretul albirii profesionale depinde de la cabinet la cabinet, insa un pret orientativ ar fi cam 500 de lei(la acest pret, mai poti scade sau adauga putin in functie de cabinet, dupa cum am mai zis).
Dupa cum au mentionat si ceilalti, iti recomand bicarbonatul, insa nu consumat in mod frecvent, caci am auzit ca si acesta poate afecta smaltul daca e consumat prea des.
Insa, daca vrei ca orice metoda sa aiba efect, iti recomand sa mergi la stomatolog si sa iti faci un detartaj. Acesta presupune inlaturarea tartrului(pietrei) care, daca se depune in cantitati mari pe dintii tai, formeaza pete galbene, chiar maro. Detartajul nu afecteaza smaltul dintilor si e mult mai acceptabil la pret. Eu am dat 150 de lei, insa iar depinde de cabinet(undeva intre 100-200 de lei). Detartrajul contribuie si el la albirea dintilor la modul ca iti curata foarte mult dintii de piatra, cat si de bacterii.
Daca mergi la stomatolog, ii poti spune sa iti faca si o igienizare completa, pentru a elimina bacteriile din gura. Intreaba-l si de metoda cea mai corecta de periaj intrucat, daca nu iti speli corect dintii, e ca si cum nu i-ai spala deloc.
Spala-te minim de 2 ori zi, iar periajul sa dureze cam 3 minute. Foloseste ata dentara si apa de gura pentru a elimina resturile de mancare dintre dinti, pentru a elimina bacteriile si pentru a-ti improspata respiratia.
Evita sa consumi cafea sau sucuri acidulate, in special cola, intrucat iti ingalbenesc dintii. Nu fuma si evita cat poti de mult dulcurile, acadelele, bomboanele, jeleurile sau alimente colorate sau care contin multi coloranti.
Daca respecti aceste reguli, sigur vei vedea o imbunatatire la dintii tai.
Succes si sper ca te-am ajutat!

10 răspunsuri:
| zamy a răspuns:

Pastele de dinti indeparteaza doar petele de suprafata. Pentru o albire intensiva ai nevoie de produse pe baza de peroxid de hidrogen (ingredientul care se foloseste si la stomatolog), care deschide porii smaltului si oxideaza petele de pe interior. Le poti gasi la pret mai mic in benzile Crest Whitestrips pe www.albirea-dintilor.com intre 150-400 lei cu diverse concentratii pentru dinti sensibili sau albire de rezultate profesionala. Se pot folosi acasa sau oriunde. Totusi nicio pasta de dinti sau benzi nu iti va rezolva cariile sau tartrul, asa ca pentru asta ai nevoie sa mergi la stomatolog.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se pot face "tratamente de albire" la stomatolog...
Preţurile DEPIND de cabinet/clinică şi de metoda folosită.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.medici-stomatologi.ro/infodent/tratament-albire-dinti

http://www.dental-med.ro/......osi-49.htm

http://www.nomasvello.ro/tratament-albire-dentara-led--esthetic.html

Vezi diverse preţuri la linkul :
http://www.albire.ro/index-6.html

"Tratament albire (ambele arcade) = 120 EUR" - http://danstomatologie.ro/......n-ionescu/

300 lei - http://www.dentalwest.ro/p/25/ro/

400 lei - http://www.sfatulmedicului.ro/......0-ron_3269

"Albire ambele arcade cu Lampa plasma Beyond™ 3-4 sedinte consecutive, inclusiv detartraj si periaj profesional = 950 RON" - http://www.doctoroprisan.ro/tarife.html

Toate cele bune!

| Anonimuserr a răspuns:

Încearcă cu bicarbonat de sodiu.
La dentist cam 200 RON în orice caz se reralizează cu ultra sunete. Poate fi și 300 RON ambele arcade (toată gura).
Prețul depnide de la cabinet la cabinet.

| mgtow a răspuns (pentru Anonimuserr):

Se face cu o lumina ultravioleta si un periaj profesional cu o pasta pe care numai ei o fac la comanda de la fabricantii straini, albirea poate costa si 400 lei depinde de reputatia dentistului si cum e de priceput. Detratajul se face cu ultrasunete

| Anonimuserr a răspuns (pentru mgtow):

Eu am vazut 300 RON dar eu zic că merită să dai 300 400 RON în condițiile în care este o albire profesională sau un detrataj făcut ca lumea, nu cu paste de dinți.

| mgtow a răspuns (pentru Anonimuserr):

Nu e pasta de dinti normala, e una mult mai buna care o comanda ei in mod special

| CezaraEM a răspuns:

Albirea dintiilor nu se face doar la dentist, poti folosi o data sau de 2 ori pe saptamana bicarbonat de sodiu, ajuta foarte mult, dar nu il folosi in fiecare zi pentru ca i-a smaltul dintiilor.
O albire a dintiilor profesionala la dentist costa mult si pe deasupra iti strica si dintii, plus ca nu mai poti bea sucuri, cafea si tot ce poate pata dintii.
Sper ca te-am ajutat!

| ReviewLand a răspuns:

Cu siguranta bicarbonatul de sodiu te scapa extrem de ieftin. Gustul si senzatia nu sunt tocmai placute, insa rezultatul merita!

| adriana899 a răspuns:

Draga Tanya si eu aveam intrebarea asta acum vreo doi ani si din toate informatiile pe care am reusit sa le aflu,am incercat bicarbonatul de sodiu
Il pui peste pasta de dinti,practic inainte a te speli pe dinti alici bicarbonatul peste pasta de dinti
Crede-ma,functioneaza, dintii mei sunt mai albi de atunci, fara pete, il folosesc de doi ani si dai si puti
La 300g platesti 15 lei
Mult succes

| selumari0444 a răspuns:

Poti incercare dicarbonat de sodiu. Nu e mult, cred ca maxim 5 lei. Sau ceva ce merge pentru albirea dintilor sunt coji de banane. Merg foarte bine cand mi-e lene sa ma spal pe dinti imi pun o coaja de banana pe dinti