| creionulnegru a întrebat:

Cum pot sa imi masor nivelul de grasime din organism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Nivelul grasimii din sange se poate afla prin analiza sangelui, pentru aflarea colesterolemiei. In raport de valorile colesterolului, medicul de familie, daca aceste valori sunt crescute, va stabili regimul de viata si tratamentul medicamentos corespunzator. In cazul meu a functionat foarte bine "Lipanthyl Supra de 160 mg", care se ia seara, imediat dupa cina si care a contribuit la reducerea valorilor si incadrarea lor in limite fiziologice.
Acest medicament este compensat 50% si poate fi prescris de mediul de familie, in cazul in care acest lucru ii este necesar pacientului.
Multa sanatate si sa auzim de bine.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sunt cantare ce indica greutatea, grasimea, masa musculara si apa din organism in procente.In cartea cu instructiunile de folosire ai un tabel dupa care te ghidezi. Eu am cumparat un asemenea cantar de la Penny Market la inceputul lunii martie cu 30 roni.

Bula
| Bula a răspuns:

Exista si aparate portabile care-ti masoara in cateva secunde nivelul de grasime, asemanator aparatelor de masurat tensiunea. In multe locuri se pot face masuratori pe loc, gratuit (ex. in garile marilor orase, mall-uri etc)

| starchewer a răspuns:

Tu singur iti poti masura doar IMC (indicele de masa corporala) si predispozitia la obezitate printr-o formula care e cam asa inaltimea x inaltimea(cm)/greutatea x 10...si o sa iti dea un nr... daca e cuprins intre 0-15 subnutrit 15-20 normal 20-25 supraponderal 25-30 obezitate gr1 30-35 obezitate gr2 si tot asa big grin

| nightluser a răspuns:

"Nivelul de grăsime" din organism se poate afla printr-o analiza destul de simplă şi nu foarte costisitoare numită lipidograma; în funcţie de afecţiunea pe care o ai e posibil ca medicul să aibă nevoie de valorile colesterolului total sau a fractiilor sale (HDL şi LDL) sau de valorile trigliceridelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa o analiza a sangelui.nivelul de trigliceride in sange cred ca e edificator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la un nutritionist si iti masoara la aparat grasimea. Iti spune unde este depusa mai mult, ce influente negative are si iti da si un regim.