| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa incetinesc cresterea parului facial pana stagnarea acestuia

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu te barbieresti, doar te tunzi usor (cu foarfeca sau masina de tuns).
Daca nu le fortezi, firele de barba nu vor creste atat de puternic.

Bula
| Bula a răspuns:

Asa ceva nu e posibil.
Cresterea parului e comandata de hormonii tai.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Tratament hormonal, vei voebi mult si fara rost ca damele si nu ti se mai scoala.

| vocea a răspuns:

Sa nu dai cu bigul sau lama in aceea zona, eu il zmulgeam cu penseta sa nu ma rad.

| AdelaElena88 a răspuns:

Poți încerca epilarea definitivă. Costurile sunt din păcate destul de mari și cu cat faci mai mai multe sedinte, cu atât creșterea se va diminua. Însă ai nevoie de multa răbdare și costuri pe măsură. Sanatate și multa bafta!

| dermdoc a răspuns:

Salut,
Indiferent de metoda de barbierit (lama, brici, masina de tuns, etc) parul facial va creste la fel de repede inapoi. Cum spunea un coleg mai sus este influentat de hormonii androgeni (barbatesti). O varianta eficienta este epilarea definitiva laser (laser IPL) intr-un centru de dermatologie. Nu recomand sa faceti asta la un salon de cosmetica deoarece cei de acolo aproape sigur ca nu au pregatirea necesara pentru a efectua procedura in siguranta (se tine cont de mai multe lucruri: varsta, zona de epilat, fototip cutanat). Dupa cateva sedinte parul de pe fata va inceta sa-si mai faca aparitia. Succes!