| AndraIonela11 a întrebat:

Cum pot sa ma inalta? Am 13 ani, sunt fata si am 1, 58 - 1, 60 m inaltime... Stiu ca nu sunt mica dar vreau sa fiu si mai inalta! Cele mai bune si mai multe raspunsuri primesc funda + vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

La varsta asta mai poti creste. Ai grija sa mananci variat si de calitate si sa contina calciu.
Ai grija sa dormi bine noaptea. In somn se secreta hormon de crestere. Chiar daca nu cresti, te face sa arati mai tanara.
Nu ai cum sa influentezi cresterea. Ai putea incerca sa faci sport (volei sau baschet) dar e cam tarziu, trebuia facut din copilarie.

| AndraIonela11 explică (pentru SkyPilot):

Aici nu prea sunt de acord cu tine... Cel mai mult cresti in adolescenta, dar mersi oricum

| SkyPilot a răspuns (pentru AndraIonela11):

De crescut cresti, dar sportul inceput acum nu mai are cine stie ce influenta.

| ywar a răspuns:

Eu as spune mai degraba inot si o sa vezi cat de bine te simti. Elimini stress, energii negative, iti oxigenezi creierul. O sa vezi ca inotul te dezvolta armonios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ai timp sa cresti, de ce sa te grabesti? Poti incerca sa iei calciu,