| Crystal112 a întrebat:

Buna TPU
a mai fost aceasta intrebare si am mai pus-o si eu dar nu am primit raspunsul pe care mi-l doream
As dori ceva concret, ceva un tratament urmat de vreo cunostinta de a voastra sau orice
am 14 ani 46 kg si o inaltime de 1, 47-1, 48
nu stiu ce sa mai fac
Am cautat peste tot pe internet
dar nimic...
am mai pus acceasi intrebare si am primit aceleasi raspunsuri - ca nu e bine sa fii inalta ca dai cu capu de masina (nu vreau sa am 1.90 dar nici atat de exagerat de mica), ca nu iti vin pantofii frumosi (viata nu inseamna doar pantofi ), ca trebuie sa ma acceot asa cum sunt (eu ma accept si nu sunt disperata dar cei din jururl meu nu ma accepta, sunt considrata o fetita, pe care daca o atingi oleaca cade jos, ma uit de sus la colegi si colege, mi rau ca niciodata ei cresc eu scad )
mi s-a mai recomandat la raspunsurile anterioare inot, basket volei - dar credeti ca eu nu stiu, nu am citit despre astea, dar nu este dovedit ca dau rezultate si la basket ma pun pe banca cand ma vad acolo
timp de crescut stiu ca am, dar cu cat ma dezvolt mai mult la aceasta varsta cu atat e mai bine - e ca un fel de inceput si nu vreau pur si simplu nu vreau sa fiu mica, nu este neaparat de altii dar nu ma simt eu bine in pielea mea, iar restul nu mai conteaza
am spus toate astea pentru ca la intrebarea anterioara am primit niste raspunsuri care nu m-au bucurat deloc
mama 1.66 tata 1.90
vreau un raspuns concret - exact, solutie asta caut
voi posta linkul la cealalta intrebare sa nu imi dati aceleasi raspunsuri ca nu asta caut
daca vreti sa raspundeti la ce am intrebat bine daca nu parasiti pagina nu rapundeti doar asa... ca mi se taie intrebarea si exista mai putine sanse sa primesc raspunsul pe care il caut
puteti raspunde si la ceallata intrebare
sunt bune si sugestiile pe msg
pun o lumanare la biserica pentru care ma ajuta, voresc serios!
si fundita desigur

http://www.TPU.ro/......c-concret/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o metoda 100% sigura, fara gres. Eu cred ca ar terbui sa consulti, pentru inceput un endocrinolog (ca sa te asiguri ca nu ai vreo problema in acest domeniu).
Daca n-ai, va trebui sa incerci cu sport. Eu ti-as recomanda inotul (macar de doua ori pe saptamana, cate o ora), asociat cu alergare sau jocuri de echipa (handbal, volei) de cate ori de poate. In plus, alimentatie sanatoasa, multe fructe, legume, lactate adevarate. Vorbeste cu parintii tai sa cumpere lapte de la taranci din piata din care sa-ti faca branza proaspata (in casa). Nu manca prostii si mai ales nu bea sucuri acidulate.
Ideea este ca rezultatele nu se vad de pe o zi pe alta. Dar daca nu incepi acum, in curand va fi prea tarziu. Totusi, e important sa mergi intai la endocrinolog.

| caporalul a răspuns:

Pai eu zic sa faci un sport icearca sa faci volei si nu ve regreta vai vedea rezultate chiar dupa 1 luna dar cu conditia sa te tii de treabasa muncesti si vei vedea