| ZuZuAleX a întrebat:

CUm pot sa ma ingras? MAnanc aproape toata ziulica dar totusi nu pun deloc pe mine! Ce ar trebui sa mananc, sa fac sa ma ingras macar cu cateva kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DayByDay a răspuns:

Consuma urmatoarele grupuri de alimente
1. Grupul produselor lactate: lapte, branza, iaurt, inghetata;
2. Grupul carnurilor: peste, pui, porc, vita;
3. Grupul legumelor: consumate proaspete, inghetate, conservate, sucuri;
4. Grupul fructelor: proaspete, inghetate, uscate, sucuri;
5. Grupul cerealelor: paine, paste, briose, clatite, orez.

Alcoolul poate fi consumat moderat, de preferat inainte de masa deoarece mareste pofta de mancare. In cazul in care preferi mancarurile foarte grase (unsuroase) incearca sa folosesti uleiul de masline sau margarina pentru a asorta salatele. Esti liber/a sa optezi pentru mancarurile prajite de cate ori ai chef.

Evita cafeina si nicotina

Cafeina si nicotina sunt stimulente care accelereaza metabolismul organismului tau. Evita sa le consumi in exces deoarece astfel iti ajuti organismul sa retina si sa asimileze valorile nutritionale ale alimentelor consumate.

Mananca tarziu in noapte

Mananca noaptea de cate ori ti se face foame. In acest mod poti castiga cateva kilograme in plus, insa este foarte important ca dupa masa sa te relaxezi pentru a lasa organismul sa asimileze eficient.

Activitate sportiva

Exercitiul fizic este benefic si in curele de ingrasare. Nu-ti fie teama - nicidecum nu vei slabi mai mult! Este important sa executi cateva exercitii de intindere a musculaturii.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tu mananci putin si toata ziua de aia nu te ingrasi, cand vezi ca ai mancat dupa masa sa zicem si simti ca nu mai poti mai mananca putin si tine-o tot asa, cu zilele la rand vei vedea ca te ingrasi

| ceraselaadam a răspuns:

Am ras la faza cu fastfood dupa 8 seara. Zuzu, trebuie sa distingi (spre deosebire de altii) ca exista o metoda de a te ingrasa "sanatos" si una "periculoasa.

Exista limite clare intre cele doua, dupa cum precizeaza si articolul asta: http://www.pro-sanatate.com/cura-de-ingrasare/

Bafta la ingrasare "sanatoasa".

| Fan7a a răspuns:

Mananca FASTFOOD seara dupa ora 8