| Alecsandra_Vartolomei_1993 a întrebat:

Cum pot sa ma ingras? Sunt foarte slaba, am 32 kg, sau macar spuneti-mi in cat timp as putea sa ma ingras mancand foarte mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

In primul rand NU manca grasimi in excess si mancaruri nesanatoase. Ele doar iti vor afecta sanatatea, si poti sa te ingrasi mai repede cu restul sfaturilor mele decat cu fast food.

- Mananca 5 mese pe zi. Stiu, suna putin exagerat. Doar ca asa mananci multa mancare impartind egal intre mese. Mananci dimineata un mic dejun consistent, apoi mai pe la ora 12, mananci niste fructe sau ceva dulce, dar natural ( sau nu foarte nesanatos ). Mananci de amiaza cu felul unu si doi, si ca desert iti iei doua mere. Pe la 4 mai mananci inca o data o gustarica, si la 7 mananci de cina.

- Fa miscare. Nu fa foarte multa miscare, doar ca pentru ca sa te ingrasi nu iti trebuie doar grasime, ci si muschi. O jumate de ora de jogging in fiecare zi nu strica happy

- Bea apa regulat, asa cum o faceai inainte. Trebuie sa te hidratezi, dar nu in exces cum fac ceilalti sa slabeasca.

| Alecsandra_Vartolomei_1993 explică (pentru vocea):

Eu as vrea sa ma ingras dar de fiecare data e ceva de genul: Vreau sa ma ingras, o sa mananc mult mai mult, iar a doua zi nu mai am pofta sau dorinta! Nu stiu ce sa fac, nu vreau sa ma ingras ca sa am un corp frumoas, ba din potriva, vreau sa fiu putin mai grasuta ca sa am mai multa putere, energie si sa ma simt mai bine!

| ALGator a răspuns:

Începi prin a-ti calcula indicele de masa bmi ca să știi cum stai. Înregistrează greutatea săptămânal, de exemplu simbata.
Maninca 3 mese principale copioase și trei gustări. O masă bună pe la 9 seara.
Maninca variat, lucruri care îți plac, dar căznește te să mănânci mai mult decât ești obișnuită.
Poți să iei cam 0, 5 kg săptămânal.
Succes!

| LenoreVoldaren a răspuns:

Nu te sfătuiesc să te îngrași, orice vârstă ai avea. Mai ales să te îndopi cu mâncare. S-ar putea să regreți mai încolo, deoarece forțându-ți corpul să se îngrașe îți va ceda organismul și apoi te vei ruga să slăbești. Dacă ești slabă așa trebuie să fii tu, ai arderile foarte puternice și nu se depune nimic. Cu atât mai bine! Altele în locul tău fac mari eforturi să slăbescă. Eu te sfătuiesc să te apuci de un sport (te dezvoltă, îți face mușchi, rezistență fizică, etc). Nu vei mai părea așa slabă, dar nu vei avea grăsime pe tine, ci fibră.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Ce varsta ai? Ca e normal sa ai 32 kg la 10 ani dar nu si la 60! Depinde si de inaltime, dar de varsta in primul rind.

| Ionut621 a răspuns:

Pai ce inaltime ai? Unele femei ar da orice sa ajunga la greutatea asta.
Si o sa te ingrasi cu timpul, si nu inteleg de ce vrei sa te ingrasi? Obezii au probleme cu inima, respirand greu si neputand sa alerge sa slabeasca.
Crede-ma ca daca iti doresti asta poti sa devi si tu unul de al lor si nu o sa iti fie bine.

| Thisisnotme a răspuns:

Poti sa te ingrasi foarte usor, dar vezi sa nu regereti dupa.Mananca ciocolata, fast-food, chips-uri, sucuri carbogazoase.Vezi sa bagi cantitati mari deoadata ca sa nu ti se faca rau.

| Farcas_Alina_1979 a răspuns:

Pai,eu am 13 ani si 36 de kilograme. Iti propun un meniu ce il poti respecta zilnic. Aduce rezultate!
Mic dejun : un bol mare cu cereale cu lapte, 1 banana, 1 pahar de suc de fructe.
Pranz : paine alba, cartofi, ciorbe, orez.
Cina: piure de cartofi cu margarina, fasole verde, etc.

In continuare iti voi insirui cauze pentru care nu te ingrasi :
1) mostenire genetica;
2) dieta nepotrivita
3) lipsa odihnei.

Cam atat. Sper ca te-am ajutat!

| 11naomi11 a răspuns:

Daca ai 11 ani nu ar mai trebui sa te ingrasi decat vreo 3 kg. Insa daca esti mai mare mai mult. Mananca seara multe fructe... Bea cola si multe dulciuri in cam vreo cinci zile te vei ingrasa.