| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot să-mi spăl ochelarii antireflex? Se pot spăla cu detergent? Dar cârpa pe care am primit-o (microfibră) cu ce pot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Cu apa simpla de la robinet (daca nu ai solutie speciala de curatare a lentilelor). Carpa speciala o speli cu apa calda si sapun, o limpezesti bine si o usti. Nu se folosesc detergenti pe lentile.

Răspuns utilizator avertizat
| mihairacu a răspuns:

Eu port ochelari de 14 ani. Ochelarii antireflex ca si oricare alti ochelari(de vedere):ii pui sub un jet de apa fierbinte fara sa atingi lentilele.Astepti vreo 10-15 secunde sub jetul de apa apoi ii stergi cu microfibra. Daca vrei o curatare mai buna poti curata cu vata si spirt iar apoi faci ce am spus mai sus.

| Andrei07565486 a răspuns:

Si eu am ochelari antireflex, cel mai bine se sterg doar cu cârpa de piele de caprioara, e cea mai buna. nu las` urme, in caz ca nu ai asa ceva, mai poti incerca cu servetzele de bucatarie... daca vei spala cu sapun, dupa ce se usuca iti ramane urme pe ochelari, si acest lucru este deranjant, nu dau sfaturi, spun ceea ce am patit si eu cand am facut aceste lucruriwinking

| fanporsche a răspuns:

Exista solutii speciale in orice optica, sau mai exista servetele umede speciale pentru ochelari. De unde d\a venit ideea sa-ti speli ochelarii cu sapun rolling on the floor. Eu port ochelari de 15 ani si nu am auzit asa ceva laughing.

| andrymyrytz a răspuns:

Cu o carpa uda.